IKBY: Mahkemenin referandum kararına saygılıyız

IKBY, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili kararına saygı duyacaklarını açıkladı.14-11-2017 13:49
İleri Haber

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına ilişkin açıklama yaptı. IKBY, kararı “Saygı duyuyoruz. Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” ifadeleriyle değerlendirdi.

 “ANAYASAYA SAYGILIYIZ”

Rudaw’da yer alan habere göre Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada Kürdistan Bölgesi’nin her zaman sorunların çözümü için anayasaya bağlılığı savunduğu belirtilerek, “Bu yöndeki her öneri konusunda tavrımız nettir, her şeyden önce Ayetullah Uzma Seyid Sistani ve Iraklı bazı şahsiyetler ile Irak halkının dostu olan ülkelerin sorunların Irak anayasasına göre çözülmesi konusunda. Federal Mahkeme’nin anayasanın ilk maddesini şerhine saygı duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bunun, kapsamlı bir ulusal diyaloğun yolunu açması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, anayasanın bütün maddelerinin uygulanması, anayasada belirtilen hak ve yetkilerin korunmasını sağlaması istendi. Açıklamada, Irak’ın birliği için tek yolun, anayasanın ilk maddesinde belirtilen husus olduğunun altı çizildi. kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunun iptaliyle ilgili başvurusu üzerine Federal Mahkeme, “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönünde karar vermişti.

Mahkeme, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, anayasanın 1. maddesine şerh düşerek ülkenin toprak bütünlüğüne vurgu yapmış, anayasanın, bütün kurumları Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığını belirtmişti. Açıklamada ayrıca, “Anayasanın hiçbir maddesi, herhangi bir bileşenin ayrılmasına izin vermiyor” vurgusu yapılmıştı.

25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda Kürdistan halkının yüzde 93’ü ‘Evet’ yönünde oy kullanmıştı. Bağdat yönetimi ise referandumun anayasa ve yasalara aykırı olduğunu belirtmişti.