İHD’den Diyanet İşleri Başkanı’na suç duyurusu: Ayrımcılık yapmış ve nefret suçu işlemiştir!

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın "tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını" söylediği hutbesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu.25-04-2020 22:24

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, 24 Nisan Cuma günkü  hutbesinde LGBTİ+'lere yönelik nefret söyleminde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHD’nin açıklaması şöyle:

“Nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemek devletin görevidir. Açıkça suç işleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevini yapmaya çağırıyoruz." 

YARADILIŞA AYKIRI BİR SAPKINLIK’

5 Temmuz 2019'da okunan hutbede de eşcinseller için "yaradılışa aykırı bir sapkınlık" denilerek yine nefret suçu işlendiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbelerde, 'Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim' çağrısıyla, LGBTİ’lere yönelik şiddet eylemlerinin yolu açıldı. Diyanet bu suçu ilk kez işlemiyor. 5 Temmuz 2019 tarihinde okunan hutbede de yine ayrımcılık yapıldı ve nefret suçu işlendi. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğe yönelik saldırıların tek sorumlusu Diyanet değildir. İki yıldan uzun süredir gerekçesiz biçimde tüm LGBTİ eylem/etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan, Diyanetin açıklamalarına karşı yasal işlem başlatmayarak desteklediğini gösteren hükümet, eşcinsellere karşı işlenen nefret suçlarının sorumlusudur.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Nisan'da merkezi Cuma hutbesinde LGBTİ+’lar, eşcinseller ve HIV’le yaşayanları hedef göstermişti. Erbaş şunları söylemişti: “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim."