İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin'in evine tehdit mesajı bırakıldı

İHD Genel Merkezi, Eren Keskin'in evine kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından girildiğini ve tehdit mesajı bırakıldığını açıkladı. Konuya ilişkin açıklama yapan İHD, "Siyasi iktidarın Türkiye’deki insan hakları savunucularının korunması konusundaki sorumluluklarını hatırlatıyor, gelişebilecek olumsuzluklardan doğrudan doğruya hükümetin sorumlu olacağını ifade etmek istiyoruz" dedi.18-06-2020 00:46

İHD Genel Merkezi, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin "hırsızlık süsü" vererek derneğin Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in evine girip tehdit mesajı bıraktıklarını duyurdu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, kimliği belirlenmeyen kişi veya kişilerin derneğin Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in evine girdiklerini duyurdu. Dernek, "Eş Genel Başkanımız Eren Keskin’e Yönelik Tehdit” başlığıyla yaptığı açıklamada, “Eş Genel Başkanımız Eren Keskin’in İstanbul Maltepe’deki ikametgâhına 16 Haziran 2020 günü hırsızlık süsü verilerek girilmiş, evdeki eşya dağıtılmış ve hiçbir şey alınmadan evden çıkıldığı anlaşılmıştır. Olay mahalle polis karakoluna intikal ettirilmiş, karakoldan ekipler gelerek olay yeri incelemesi yapmış ve hâlen olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesi devam etmektedir. Eren Keskin’in annesi ile birlikte (annesi vefat ettiğinden bir süredir evde kalmıyordu) ikamet yeri olan evde yapılan ilk incelemede eve giren kişi veya kişilerin evdeki değerli eşyadan bir yüzüğü yerinden alıp salondaki masanın üzerine bırakarak mesaj vermeye çalıştıkları anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘KORKUTMA VE TEHDİT AMAÇLI’

Olayın "basit bir hırsızlık" olarak değerlendirilemeyeceğinin altı çizilen açıklamada, "Olay yerindeki ilk incelemelerden doğrudan doğruya Eren Keskin’e yönelik korkutma ve tehdit amaçlı olduğu anlaşılmaktadır. Eren Keskin Türkiye ve dünyada tanınan saygın bir insan hakları savunucusudur, derneğimizin eş genel başkanıdır. Düşüncelerini açık ve korkusuzca ifade etmesiyle bilinmektedir. Bu nedenle de sık sık 'yargı tacizi' olarak nitelendirebileceğimiz soruşturma ve davalara muhataptır. Anlaşılan yargı tacizinin yetmediğini düşünen kimi karanlık çevreler, işi fiziki tehdit boyutuna ulaştırmış durumdadırlar. Eren Keskin’in evine girilmesi olayıyla ilgili gerekli araştırma ve soruşturmanın yapılarak fail veya faillerin bir an önce bulunmasını, olayın basit bir asayiş olayı olarak ele alınmamasını, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Emniyeti'nin bu olayı çok yönlü soruşturmasını, etkili ve hızlı bir biçimde açığa çıkarmasını beklemekteyiz" çağrısı yapıldı.

'AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAK İKTİDARIN SORUMLULUĞU'

"Olayı açıklığa kavuşturma Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan asli ödevidir" denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye’nin de üyesi bulunduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın yayınladığı İnsan Hakları Savunucularının Korunmasına İlişkin Kılavuz İlkelere göre ‘Devlet kurumları ve görevlileri, insan hakları savunucularını ve ailelerini hedef alan tehdit yoluyla gözdağı verme veya misillemede bulunma, mala zarar verme veya imha etme, fiziksel saldırılar, işkence ve diğer kötü muameleler, öldürme, zorla kaybetme veya diğer fiziksel veya psikolojik zarar verme gibi her türlü eylemden kaçınmalıdır.'

Aynı Rehberin cezasızlıkla ilgili kuralına göre de ‘Bu türden eylemlerin meydana geldiğine ilişkin her türlü iddia, ivedilikle, kapsamlı ve bağımsız bir biçimde ve şeffaf bir şekilde soruşturulmalıdır. Polis ve diğer devlet görevlilerinin ihlallerine ilişkin şikâyetlerin soruşturulması için bağımsız ve etkili denetim mekanizmalarının varlığı ve bu mekanizmaların insan hakları savunucuları için erişilebilir olması bu anlamda elzemdir."

'HER ALANDA GEREKLİ BAŞVURULARI YAPACAĞIZ'

"Derneğimiz bu olayla ilgili ulusal ve uluslararası alanda gerekli başvuruları yapacak olup olayın çok yakından takipçisi olacaktır. Siyasi iktidarın Türkiye’deki insan hakları savunucularının korunması konusundaki sorumluluklarını hatırlatıyor, gelişebilecek olumsuzluklardan doğrudan doğruya hükümetin sorumlu olacağını ifade etmek istiyoruz."

'TAVİZ VERMEYECEĞİZ, EREN KESKİN HEPİMİZİN VİCDANIDIR'

"Demokratik kamuoyuna da sesleniyoruz: Eren Keskin hepimizin vicdanıdır. Dolayısıyla ona yönelik bu tehdidin Türkiye’de demokrasi ve insan haklarından yana olan herkese yönelik olduğunu kabul etmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de demokratik kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz. Türkiye’nin giderek otoriterleştiği bu zor zamanlarda insan hakları savunucuları savundukları ilkelerden taviz vermeden insan hakları ve demokrasi mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.”