İhalelerde aile tekeli: Referans AKP damadı olmak

AKP’li damadın sahibi olduğu şirket, bakanlıkları, valiliği ve belediye başkanlığını referans göstererek milyonlarca liralık ihaleler alıyor.29-01-2018 08:06

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Dr. Asım Güzelbey’in kızı Gonca Güzelbey ile 2013’te evlenen damat Koray Aksoy’un adını taşıyan aile şirketinin referansı “devlet” oldu. Babası tarafından kurulan aile şirketi Koray Konut İnşaat, Gaziantep Valiliği’nden milyonlarca liralık ihaleler alırken şirketin çok sayıda bakanlığı referans olarak göstermesi dikkat çekiyor.

Yükselişi durdurulamayan AKP’li damadın düğününe dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı şimdinin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, dönemin Kayseri Belediye Başkanı, şimdinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki katılmış, nikâh şahitliğini de Güler ve Şahin yapmıştı.

NİKAHTAN SONRA BÜYÜDÜ

Güneydoğu Bölgesi’nde iş yapan inşaat şirketi Koray Konut İnşaat son 4 yıllık süreçte aldığı ihalelerle büyüdü. Mimar Bilal Aksoy’un kurduğu ve oğlunun adını verdiği aile şirketi referans olarak neredeyse devleti gösteriyor. İşte şirketin referans gösterdiği bakanlıklar ve kamu kuruluşları:

* Dışişleri Bakanlığı.

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.

* Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.

* Gaziantep Valiliği.

* Gaziantep Büyükşehir Belediyesi.

* Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi.

* Kilis 7 Aralık Üniversitesi.

SON İHALE VALİLİKTEN

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre nikâh törenine katılan “siyasilerin makamlarıyla”, Koray İnşaat’ın aldığı “ihale makamlarının” benzerliği gözlerden kaçmıyor. İnternet sitesinde aile şirketi “Güneydoğu Anadolu’nun Yükselen İnşaat ve Taahhüt Şirketi” mesajıyla tanıtılıyor. Koray Konut’un devam eden üç projesinde de “ihale makamı” olarak Gaziantep Valiliği görülüyor.

3 İHALE: 60 MİLYON TL...

1. ‘Gaziantep Şahinbey Kızılhisar 24 Derslikli Anadolu Lisesi’ yapım işini 8 milyon 79 bin TL’ye (KDV hariç) alan şirket projeyi Mayıs 2018’te bitirmeyi hedefliyor.

2. Şirket, ‘Gaziantep İslahiye Yeşilyurt 16 Derslikli ÇPL’ yapım işini 6 milyon 387 bin TL’ye (KDV hariç) aldı.

3. “Gaziantep Şehitkamil Beylerbeyi Mahallesi 24 Derslik, 32 Derslik, Pansiyon (2 adet), Spor Salonu ve Atölyeler Kompleksi” ihalesini 45 milyon 442 bin TL’ye (KDV hariç) alan şirket bu işi Mart 2019’da bitirmeyi taahhüt etti.