İdlib’deki hava saldırısı dünya basınında da yer aldı

İdlib’deki 33 Türkiye askerinin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından dünya basınından öne çıkan haberler...28-02-2020 08:59

İdlib’deki 33 Türkiye askerinin hayatını kaybettiği hava saldırısı dünya basınında da yer buldu. Saldırı haberinin duyulmasından kısa bir süre gazetelerin internet sitelerinde haberler yer aldı.

New York Times, “Son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı” derken, Guardian da “Rusya üç aydır İdlib'de Şam'a yardım ediyordu” ifadeleri yer aldı. Dünya basınından konuya ilişkin öne çıkan haberler şu şekilde:

New York Times: Türk ordusu, Suriye'nin kuzeybatısındaki hava saldırısında büyük kayıp yaşadı. Bu saldırı Suriye'deki savaşın seyrini değiştirebilir. Türk yetkililer saldırının Suriye hükümetine bağlı birlikler tarafından gerçekleştiğini söyledi, ama son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı. Muhalefet, Türkiye'nin Amerikan veya NATO veya hava desteği olmadan Suriye'de müdahalede bulunmasını sorguluyor.

Guardian gazetesi: Türk kaynaklar saldırıdan Suriye rejimini suçladı ama İdlib'deki bazı kaynaklar ve teyit edilemeyen gece görüntüleri saldırının Rus hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine işaret ediyor. Rusya üç aydır İdlib'de Şam'a yardım ediyordu. Ankara ile Moskova arasında önemli ticaret, enerji ve savunma bağları olsa da, iki ülke arasındaki ilişkiler Suriye'deki şiddet olayları nedeniyle bir sınavdan geçiyor, farklı tarafları destekliyorlar.

Financial Times gazetesi: Türkiye'de bir ay içinde hayatını kaybeden asker sayısı 43'e çıktı. Saldırı, Türkiye'yi Suriye rejimi ile Rus müttefiklerine karşı topyekûn bir çatışmaya itme riski taşıyor. Erdoğan, Esad birliklerinin bölgeden çekilmesi için Şubat ayı sonuna kadar süre tanıdı ve çekilmemeleri durumunda Türkiye'nin zorla birlikleri bölgeden uzaklaştıracağı tehdidinde bulundu. Bu saldırıyla, İdlib'deki insani krizi ve mülteci akınını önlemeye çalışan Türkiye, Nato üyesi müttefiklerinden destek çağrısını yineleyecektir. Şimdiye kadar hiçbir Nato üyesi 5. Maddenin resmi olarak devreye girmesi için görüşmelerde bulunmadı.

Le Monde: Bombardımanlar Ankara ile Moskova'nı açma riski doğuruyor. Şam, Rusya'nın hava desteğiyle 2019 Aralık ayında İdlib'in geri alınması için operasyon başlattı. Son haftalarda rejim ve müttefiki Rusya, Türkiye sınırındaki birçok bölgenin kontrolünü ele geçirdi.