Sinovac, varyantlara karşı geliştirilen aşıda sona gelindiğini açıkladı

Sinovac, varyantlara karşı geliştirilen aşıda sona gelindiğini açıkladı

Sinovac Medikal Direktörü Yongjun Gao, Delta ve Gama varyantlarına karşı geliştirilen aşıda Ar-Ge çalışmalarının bittiğini ve klinik araştırma için başvuru yapıldığını belirtti.

Çin merkezli Sinovac firmasının Medikal Direktörü Yongjun Gao, Covid-19'un yeni varyantlarına karşı aşı geliştirme çalışmalarında sona geldiklerini söyledi. Gao, "Sinovac firması şu an Delta ve Gama varyantlarına karşı aşı geliştirmektedir. Ar-Ge çalışmalarımız bitmiş durumdadır. Klinik araştırması için Çin’in ilgili makamlarına başvuru yapmış durumdayız" dedi.

Yongjun Gao, DHA’dan Gizem Karadağ ile Celal Atalay'a yaptığı açıklamada, yaygın olarak kullanılan Coronavac aşısının virüs varyantlarına karşı da koruma gösterdiğini belirterek "Şili ve Çin’de elde ettiğimiz verilerde, Sinovac firmasının geliştirdiği Coronavac aşısının çeşitli varyantlara karşı koruyuculuğu kanıtlanmaktadır" dedi.

Yongjun Gao, 2 dozdan sonra uygulanan hatırlatma dozunun verilerinin incelendiğini kaydederek, "Hatırlatma dozu yaptıktan sonra elde ettiğimiz veriler gösteriyor ki, insanlarda antikor seviyesi 2. doz sonrasına göre daha yüksektir. Genel olarak 2. doz aşı olup 1 ay geçtikten sonra hatırlatma dozunu düşünebiliriz. Ancak bizim tavsiyemiz 2. doz aşı olduktan 6 ay sonra hatırlatma dozu yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.