İddialar yine Meclis gündeminde: Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde neler oluyor?

Aydoğan, açıklamasında, bir sığınmacının dışarıdaki akrabalarına gönderdiği mesaj üzerine ‘Geri Gönderme Merkezi’ne başvuran avukatın müvekkiliyle görüştürülmediği, İzmir Barosu’nun adli yardımdan görevlendirdiği avukatların da sığınacılarla görüştürülmediğinin de edinilen bilgiler dahilinde olduğunu kaydetti.18-05-2020 18:39

İleri Haber

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde 55 sığınmacının Covid-19’a yakalandığı iddiasını ve sığınmacıların avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmememesini Meclis’e taşıdı. Aydoğan, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na ilettiği soruların, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan 55 sığınmacının yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yakalandığı ve bir süredir karantinada tutulduğu iddiaları ile sığınmacıların avukatları ile görüştürülmemesi ilgili bir açıklama yaparak, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Aydoğan, açıklamasında, bir sığınmacının dışarıdaki akrabalarına gönderdiği mesaj üzerine ‘Geri Gönderme Merkezi’ne başvuran avukatın müvekkiliyle görüştürülmediği, İzmir Barosu’nun adli yardımdan görevlendirdiği avukatların da sığınacılarla görüştürülmediğinin de edinilen bilgiler dahilinde olduğunu kaydetti.

Aydoğan, söz konusu iddialarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması istemiyle şu soruları yöneltti:

- “Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) göçmenlerin avukatlarıyla görüşme taleplerine olumlu yanıt verilmediği doğru mudur? Bu tutumun nedeni nedir?”

- “Harmandalı GGM yönetiminden şimdiye kadar mültecilerle ilgili baroya bir tek başvurunun dahi yapılmadığı bilgisi doğru mudur? Bu mültecilerin hiçbir sorunun olmadığına mı yoksa sorunların üstünün örtüldüğüne mi işarettir?”

- “Koronavirüs sürecinde risk altında olan mültecilerin avukatlarına erişim hakkı sağlanamadığı ve dolayısıyla ihtiyaçlarını ifade etme ve talep etme hakları olmadığından, bu haklara erişimin sağlanması için ne gibi bir yol izlenmektedir?”

- “Göç İdaresi Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün telefonlarını açan kimse olmadığı iddiası doğru mudur?”

- “Geri gönderme merkezlerinde kaç mülteciye Covid-19 tanısı konulmuştur? Bu hastaların kaçı tedavi edilmiştir?”

DAHA ÖNCE DE GÜNDEM OLMUŞTU

İzmir'deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde bir kadına işkence edildiği iddiasıyla Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve Savcılık, soruşturma başlatmıştı. Konu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve CHP'li vekillerce Meclis gündemine taşınmıştı.

İzmir Barosu, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'ne pandemi sürecinde yaşanan hak ihlali raporunu kamuoyu ile paylaşmış ve merkezdeki hijyen koşullarının yeterli olmadığını belirtmişti. Bu konuyu da CHP Milletvekili Murat Bakan Meclis'e taşımıştı.