İddaa bayileri rahatsız: Komisyonlar yüzde 5'in altına düştü

İddaa bayileri komisyonları, yüzde 8'den yüzde 5'in altına düşürüldü. Komisyon belirleme yetkisi Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nda...04-09-2019 17:58

Özgür Yılmaz - @ozgurr_yilmaz

İddaa bayi sahipleri, yüzde 8'den, yüzde 5'in altına düşen komisyon ücretlerinden rahatsız. Komisyonların payları ise, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından belirleniyor.

İleri Haber'e ulaşan bayi sahipleri, yüzde 8 olan bayi komisyonunun, yüzde 5'e gerilediğini, bu gerilemeyle birlikte, bayi kazançlarının da düştüğünü söyledi. 

İşlerini döndüremediklerini söyleyen bayi sahipleri, karara karşı WhatsApp üzerinden diğer bayi sahipleriyle birlikte organize olduklarını dile getirdi.

Bu kararla birlikte, ekonomik anlamda dar boğaza düşen bayi sahipleri, "Yeni sistemle birlikte masraflarımızı bile karşılayamıyoruz, çalışan ve giderleri çıktığımızda, bize hiçbir şey kalmıyor" şeklinde konuşurken, "Bu yüzde 5 komisyonunda da yüzde 20'sini devlet bizden stopaj olarak geri alıyor, örneğin 100 bin lira ciro yapsak, bize 5 bin lira kalıyor, devlete stopajı da ödedikten sonra, elimize kalan 4 bin lira. Ben bu parayla çalışanımın parasını mı ödeyeyim, elektriği mi ödeyeyim? Kaldı ki biz bayiler son 3 yıldır yasadışı bahis ile boğuşarak sabırla geldi, tam bu yeni sistemle işlerimiz biraz açılacak derken ortalama yüzde 7.5 civarı komisyon alırken bir gecede alınan kararla komisyonlarımız yaklaşık yüzde 4'lere düşen komisyon oranı ile Türkiye de 5 bin 300 civarı Spor Toto İddaa Bayisine bu resmen siz ölün demek. Gençlik ve Spor Bakanımız ve aynı zamanda Spor Toto Teşkilatı Yönetim Kurulu başkanı olan Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun bu konuyu düzeltmesini bekliyoruz ve düzelteceğine inanıyoruz" diyerek tepki gösterdi.