İdam Protestosunda HDP'li Vekile ve Eylemcilere Saldırı

İran'da idam edilecek olan aktivist Panahi'nin idam kararını protesto etmek amacıyla İran Büyükelçiliği önünde toplanan HDP'li milletvekili ve eylemcilere polis saldırdı.03-09-2018 15:51

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, perşembe günü mahkeme kararı ile idam edilecek. Polis, idam kararını protesto etmek için Ankara’daki İran Büyükelçiliği’nin önüne siyah çelenk bırakmak isteyen HDP Ankara İl Örgütü üyelerine ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'ya saldırdı.

HDP'Lİ VEKİLE VE EYLEMCİLERE POLİS SALDIRISI

‘Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmak’ suçlamalarıyla idam cezasına çarptırılan Panahi’nin idam edilmesine günler kala Ankara’daki İran Büyükelçiliği önünde HDP Ankara İl Örgütü tarafından eylem yapılmak istendi.

Valilik kararı nedeniyle eyleme izin verilemeyeceğini söyleyen polis, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile konuşmaya başladı. “Sizi ayıracağız, gruba müdahale edeceğiz. Geçin kendi yerinizde yapın açıklamanızı” diyen emniyet amiri daha sonra polise “süpürme” talimatı verdi. HDP Milletvekili Kerestecioğlu’nun da aralarında bulunduğu partililer polis tarafından darp edilerek Büyükelçilik önünden uzaklaştırıldı.

KERESTECİOĞLU: BİZ BARIŞTAN YANAYIZ

Duvar'ın haberine göre polisin İran Büyükelçiliği önünde idam karşıtı eyleme izin vermeyip müdahale etmesinin ardından HDP’li yöneticiler Genel Merkez binasına geldi. Burada yaptığı açıklamada polisin müdahalesini kınayan Kerestecioğlu, “Dünyada geri dönüşü olmayan idam cezasının her ülkeden def edilmesini istiyoruz. Biz barıştan yanayız. Geri dönüşü olmayan cezaların uygulanmamasını istiyoruz” diye konuştu.