İçişleri Bakanlığı'ndan, 65 yaş üstü yurttaşların seyahatlerine ilişkin genelge

İçişleri Bakanlığı seyahat izinlerine ilişkin genelgeyi 81 ilin valiliğine gönderdi.21-05-2020 01:02

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü yurttaşların "Seyahat izin belgesi" taleplerinin yarından itibaren e-Devlet, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi ve Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilececeğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü yurttaşların seyahat izinlerine ilişkin genelgeyi 81 ilin valiliğine gönderdi. 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri yurttaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi alma ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalma şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine gönderilen genelgedeki şartlar şöyle:

- 65 yaş ve üzeri olanların, gidecekleri yerlerde de 22 Mart'ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek.

- Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat edecek kişiler, 72 saat içinde geri dönebilecek

- Seyahat izin belgesine başvuranlar ve beraberindekilerin Covid-19 evde izolasyon sorgusu, hastalıkları olup olmadığı sistemden otomatik sorgulanacak 

- Yurttaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

- İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek

- İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri yurttaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar için şöyle eklendi: 

İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararlar alınacak.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.