İçişleri Bakanlığı: 31 Mart seçimlerinden bugüne 427 belediyeye soruşturma açıldı

Çataklı, "31 Mart 2019'dan günümüze kadar toplamda 427 belediyeye soruşturma yapılmıştır. Kanun karşısında bu alanda kimse dokunulmaz değildir" dedi.13-05-2020 20:57

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, anayasanın 127. maddesi gereğince merkez idarenin, mahalli idareler üzerinde, mahalli hizmetlerin idarenin bütünlüğü ilkesine uygun olarak sürdürülmesi, kamu görevlerinde birliğin sağlanması, toplum faydasının korunması ve mahalli ihtiyaçların gerektiği gibi karşılanması amacıyla, kanunda ifade edilen esas ve usuller dairesinde idari gözetim yetkisine sahip olduğunu hatırlattı.

'2020'DE BELEDİYELERE 5 ÖZEL TEFTİŞ YAPILDI'

Çataklı, Mülkiye Teftiş Kurulu ve Mahalli İdareler Kontrolörler Başkanlıkları'nın belirli dönemlerde planlanarak yapılan teftiş ve denetimlerin dışında, Bakanlığa iletilen ihbar ve şikâyetlerin yoğunluğu ve mahiyetlerinin de göz önünde bulundurularak, belli tarih aralıklarını veya belli konuları içeren özel teftiş programlarının hazırlandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede; 2019-2020 yıllarında; belediyelerde yapılan 389 genel teftişin, Belediye Başkanlarının mensubu oldukları siyasi partilere bakıldığında; 221'inin AK Parti, 59’unun CHP, 33’ünün HDP, 51’inin MHP, 10’unun Saadet Partisi, 7’sinin İYİ Parti, 4'ünün BBP, 2’sinin DP, 1’inin DSP ve 1'inin de bağımsız olduğu görülmektedir. 2019 yılında belediyelerde yapılan 107 özel teftişin, Belediye Başkanlarının mensubu oldukları siyasi partilere bakıldığında; 45'inin AK Parti, 26'sının CHP, 17'sinin HDP, 2'sinin SP, 1'inin İYİ Parti, 12'sinin MHP, 1'inin BBP, 1'inin DSP ve 2'sinin bağımsız olduğu anlaşılmaktadır. 2020 yılında ise belediyelerde yapılan 5 Özel Teftişin, Belediye Başkanlarının mensubu oldukları siyasi partilere bakıldığında; 1'inin AK Parti, 2'sinin HDP, 1'inin İYİ Parti ve 1'inin de görevlendirme yapılan belediye olduğu tespit edilmiştir. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden günümüze kadar toplamda 427 belediyeye soruşturma yapılmıştır. Bunların partilere göre dağılımına baktığımızda; 190'nın AK Parti, 126'sının CHP, 34'ünün HDP, 51'ini MHP ve 26'sının diğer belediyeler olduğu görülmektedir."

'KANUN KARŞISINDA KİMSE DOKUNULMAZ DEĞİLDİR'

Teftiş, denetim ve soruşturma işlemlerinin idarenin iş tanımı içerisinde rutin olarak sürdürülen faaliyetler olduğunu ifade eden Çataklı, sonuçların tüm yönleriyle yargı denetimine tabi olduğunu bildirdi. Çataklı, açıklamasında şöyle konuştu:

"Bakanlığımıza herhangi bir belediye ile ilgili intikal eden ihbar, şikayet vb. başvurular olduğunda gereğinin yerine getirilmesi, kanuni bir zorunluluktur. Kanun karşısında bu alanda kimse dokunulmaz değildir. Mülkiye Teftiş Kurulu, uzun yıllardan beri devletin, milletin ve tüm tarafların hakkaniyetini korumakla görevlidir ve bu görevini bugüne kadar da layığı ile yerine getirmiş köklü bir kurumdur.

Dedikodu veya medya üzerinden ortaya atılan bir takım kavramsal çarpıtmalarla, görevin hassasiyeti değiştirilemez ve akamete uğratılamaz. Sözcü Gazetesi’nin manşetinde yer alan haberin içeriğinde de ciddi yanlışlıklar olmasına rağmen sürecin işlemesi nedeniyle tarafımızca haberin detaylarına değinilmemiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kanunların verdiği görevlerin gereği hassasiyetle yerine getirilmeye devam edilecektir."