İçişleri Bakanı Soylu: PKK bir kadın örgütüdür

AA'nın Editör Masası programına konuk olan Soylu, burada açıklamalarda bulundu. Soylu'nun Elazığ depremi, PKK ve bekçilik üzerine söyledikleri dikkat çekti.27-02-2020 13:00

İçişleri Bakanı Soylu, "PKK bir kadın örgütüdür, bunun üzerine konuşlanmıştır. PKK'nın tüm eylemlerinde kadınların bulunma oranı yüzde 56" ifadelerini kullandı.

AA Editör Masası'na konuk alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada açıklamalarda bulundu. Elazığ ve Malatya'da yaşanan deprem sonrasında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi veren Soylu, "Elazığ ve Malatya'da nisan ayının sonunda hayat normale dönecek" dedi.

‘150 BİN KİŞİYE REHABİLİTASYON UYGULANDI’

Soylu, "Depremde yardımları STK'lerin, belediyelerin kendi başına dağıtmasına izin vermedik. Bu, bizim değil Türkiye Afet Müdahale Planı'nın kararı" dedi. Depremin ardından şu ana kadar Elazığ ve Malatya'da yaklaşık 150 bin kişiye sosyal rehabilitasyon uygulandığını öne süren Soylu, "Hem Malatya hem Elazığ olsun, bu kadar hızlı hasar tespitinin yapıldığı başka bir ülke olmamıştır." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, Elazığ ve Malatya'daki depremlerin ardından şu ana kadar 460 milyon lira harcandığını bildirdi.

‘BÜYÜK İSTANBUL PLANI HAZIRLIYORUZ’

Olası büyük İstanbul depremi için büyük İstanbul planı hazırladıklarını söyleyen Soylu, "Vatandaşlarımızın yıkılan binaları, acil yıkılacak binaları, çok ağır hasarlı olarak tespit edilen binalarının paralarını, kanunun da önüne geçerek ödemeye başladık." ifadelerini kullandı.

Soylu, "Elazığ ve Malatya ile ilçelerinde önümüzdeki nisan ayının sonunda genel perspektif olarak hayat normale dönecek." dedi.

Deprem sonrası yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Soylu, şunları kaydetti:

"Muhtarlarla WhatsApp grubu kurduk. Hala WhatsApp grubumuz devam ediyor. Bir taraftan muhtarlarla, bir taraftan sivil toplum örgütleri ile yardım götürdük, bir taraftan gönüllüler yardım götürdü. Yardımı da tek alanda dağıtmadık. Kendi koordinasyonumuzda 4-5 ayrı yapı içerisinde bu yardımı dağıtmaya çalıştık."

‘PKK BİR KADIN ÖRGÜTÜDÜR’

Soylu, programın devamında PKK'nin bir kadın örgütü olduğunu iddia ederek şunları kaydetti:

"Türkiye özellikle çukur olaylarından sonra terörü kaynağında kurutmaya geçti. Sadece teröristle değil kültürel terörizmle mücadele ediyoruz. PKK bir kadın örgütüdür, bunun üzerine konuşlanmıştır. PKK'nın tüm eylemlerinde kadınların bulunma oranı yüzde 56."

‘DOĞU VE GÜNEYDOĞU TEKSTİL MERKEZİ HALİNE GELECEK’

İçişleri Bakanı Soylu, "Doğu ve Güneydoğu, önümüzdeki 10-15 yılın tekstil üretim merkezi haline geliyor." diye konuştu.

YİNE GEZİ KORKUSU!

Soylu Gezi Direnişi ilgili şunları söyledi:

"Gezi olayları oldu. Gezi olaylarından sonra Türkiye bugün de 10 bin dolar kişi başına gelir seviyesi. 2020'deyiz, 7 yıldır Türkiye gezi olayları münasebetiyle, kim neyi savunursa savunsun, Gezi olayları büyük bir ihanettir. Çocuklarımız bunun hesabını soracaklar. Biz demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye'de seçimler yapılıyor, insanlar kendilerini ifade ediyorlar. Bunu yakarak, yıkarak değiştirmeye çalışmak kabul edilemez. İsteklerini görüyorsunuz. Üçüncü boğaz köprüsünü yapmayacaksınız dediler. Üçüncü havalimanını yapmayacaksınız dediler. Taksim ve Gezi dayanışma platformları geldi, Bülent Arınç'ın önüne bir belge koydular, sivil bir muhtıra verdiler. Ya bizim istediklerimizi yaparsınız, ya Türkiye'de savaşı bitirirsiniz, PKK ile mücadelemizi savaş olarak nitelendirerek, siz büyük yatırımları yapamazsınız dediler. Siz kimsiniz Allahınızı severseniz.

"Masum bir eylem olarak değerlendirmek bize aklımızı peynir ekmekle yedirmek gibi bir şeydi.”

ABDULLAH GÜL HATIRLATMASINA ‘BENİ KONUŞTURMAYIN’ YANITI

Katıldığı programda, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Gezi Direnişi ile ilgili sözleri hatırlatılmasına tepki gösteren Soylu, AA Genel Müdürü Şenol Kazancı'nın, "Biraz iktidarın dönemin güvenlik güçleriyle..." cümlesini, "Bu ikircikli bakış beni öldürüyor ya. Ne olursunuz beni bu konularda konuşturmayın ya!" diyerek kesti.

DAVUTOĞLU’NA: TİKSİNİYORUM

Soylu, AKP'den ayrılarak Gelecek Partisi'ni kuran Ahmet Davutoğlu'nun Konya’daki evinin önünde bulunan koruma noktasındaki korumanın kaldırılmasına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Bunu bir konformizm olarak nitelendirenler var. Bundan tiksiniyorum beni bağışlayın ya. Bakıyorum ihtiyaç yok. Devletin bir memuru bu. 63 koruma ile korunuyorsunuz. Getirdikleri nokta şu; ben siyasi olarak başka bir değerlendirme yaptığım için hükûmet beni bundan sarfınazar ediyor. Ayıptır! Biz devlet yönetiyoruz, biz çadır devleti değiliz."

‘POLİS USTA, BEKÇİ ÇIRAK’

Soylu, bekçilere ilişkin olarak da şunları kaydetti:

“Polislikle bekçilik mesleği usta çırak mesleğidir esas itibariyle. Ama bu dönem bizim bir zafiyetimiz var. Polislerin yönetici kadrosunda bizim çok tasfiye yapmak zorunda kaldığımız bir süreç oldu. En alt var en üst var ortada kimse yok. Bunun zafiyetini görüyoruz.

Bekçiler polisin yardımcısıdır. Çok açık bir şekilde polise verilen önleme araması, denetim yapmak, istihbarat yapma, adli arama, olay yeri inceleme yapma bekçilerde yoktur. Halka yardım görevi var. Yol sordunuz tarif etmek zorunda. Önleyici ve koruyucu görev ve yetkileri var. Adli görev ve yetkileri var. Olay olunca müdahale eder polise getirir. Diyelim ki canlı bomba gördü ne yapacak yani. Meclis'te diyorlar ki aman dokunmasın. Süs bebeği mi bu, devlet buna maaş veriyor, silahı var. Bir takım yetkileri var. "