İBB'nin yeni taksi teklifi 9. kez reddedildi

İBB tarafından bir kez daha UKOME toplantısında oylamaya sunulan 'yeni taksi teklifi', 9. kez reddedildi. Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Amaç hizmet değil siyasi rant" diyerek İBB'yi eleştirdi.30-09-2021 16:44

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentte bin adet yeni taksinin hizmete alınması teklifi, Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 9. kez reddedildi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, yaptığı açıklamada "Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 9. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine" ifadelerini kullandı.

"HİZMET DEĞİL SİYASİ RANT VAR"

Toplantıda açıklamalarda bulunan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İBB'yi hedef alarak şunları söyledi:

"Yolcu ve taksiciyi buluşturan bir aplikasyon oluşturulursa yeni taksiye ihtiyaç olmayacak ve verimlilik artacak. 9 seferdir konuşuyoruz ve dilimizde tüy bitti artık. Trafik tıkanıklığı yüzde 50 arttı İstanbul'da. İBB her sorunu çözdü de sanki taksi de taksi... İBB önce toplu taşımayı yürütsün ve oradaki sorunları çözsün, sonra hep beraber oturup taksiyi konuşalım. Amaç 16 milyona hizmet için taksi artışı değil tam ters burada bir siyasi rant var."

"15 TEMMUZ'DA KÖPRÜLERE İLK BİZ ÇIKTIK"

Ardından medayı suçlarayarak "İki üç tane kötü taksiciyi alıp PR çalışması yapıyor ve sektörü kötülüyor" diyen Eyüp Aksu, sözlerine şöyle devam etti:

"Taksiciler olarak 15 Temmuz’da köprülere ilk biz çıktık, ayrıca Kızılay’ın kan stoku bittiği, azaldığı zaman ilk önce taksici esnafı gidip kan veriyor. Sağlıkçıları pandemide biz taşıdık. Ticari araçlarda doğum yapan bayanlar, hanımefendiler var. Gelin hep beraber bu konuyu ortak akılla ve şeffaf bir yönetimle çözelim. Taksi artışına da ihtiyaç yoktur."

UKOME'NİN YAPISI

19 Şubat 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle UKOME'nin yapısı değiştirildi. Daha önce UKOME'de 11’i İBB, 10’u hükümet tarafından belirlenen 21 üye bulunurken, artık 27 üyenin 11'i İBB, 16'sı ise hükümet tarafından belirleniyor.