İBB'nin rafa kaldırdığı 4 duraklık metro projesi, bakanlık aracılığıyla Erdoğan'ın arkadaşına gitti!

İBB tarafından yapılan fayda-maliyet hesabı sonrası zarar oluşturacağı gerekçesiyle rafa kaldırılan 4 duraklı Altunizade-Çamlıca Camii Metro Hattı Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkadaşı Hasan Gürsoy'a yaptırılacak.03-10-2021 09:21

İstanbul'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen metro çalışmalarından biri olan Altunizade-Çamlıca Camii Metro Hattı Projesi'nin  AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait olan Güryapı Taahhüt Şirketi’ne yaptırılacağı öğrenildi.

Söz konusu metro hattı ihalesinin sonucu Kamu İhale Bülteni’nde açıklanmadan ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından duyurulmadan önce, daha önce metro projesi gerçekleştirmeyen Güryapı Taahhüt Şirketi tarafından duyuruldu.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre şirketin internet sitesinden yer alan açıklamada, metro projesinin çalışmalarına başlandığı duyurularak şu ifadelere yer verildi:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilecek olan proje Altunizade-Bosna Bulvarı Raylı Sistem Hattı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro ve Metrobüs Hatlarını Çamlıca Camii ve Bosna Bulvarı’na bağlayan yaklaşık 4 kilometre uzunlukta ve üzerinde dört adet istasyon bulunan bir raylı toplu taşıma sistemidir." 

İBB PROJEYİ RAFA KALDIRMIŞTI

Boş kalan Çamlıca Camii'ni doldurabilmek amacıyla İBB’den alınıp Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredilen Altunizade-Çamlıca Camii Metro Hattı Projesi’nin israfa yol açacağı eleştirileri de yapılmıştı. Bir hatta metro yapılabilmesi için saatte en az 32 bin yolcuya ihtiyaç olduğu halde Çamlıca hattındaki yolcu sayısının pik saatte bile 3 binde kaldığı, kamu kaynaklarının boşa harcanmaması için İBB'nin bu projeyi rafa kaldırdığı ifade edilmişti.

Çamlıca Cami'ne yolcu taşıyacak raylı sistem başlangıçta Altunizade-Ferah Tepesi-Çamlıca Camii şeklinde üç duraktan oluşacak şekilde planlandı. İBB, raylı sistemin bu haliyle 192 milyon euroya mal olacağını hesapladı. Ancak Ulaştırma Bakanlığı, İBB'den 3 duraklı hatta Çamlıca Kulesi'nin de eklenerek revize edilmesini istedi. Böylece maliyet 250 milyon euroya yükseldi. Projede aç-kapa tekniğinin uygulanacak olması nedeniyle maliyetin yüksek olduğu belirtildi. İBB, projenin fayda-maliyet hesabını yaptırdı. Teknik çalışmalarda hattın kamu yararına değil zararına yol açacağı bilgisi verildi.

MİLYONLARCA LİRALIK PROJELER

Hasan Gürsoy’un şirketleri; Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı'nın restorasyon işlerini de yaptı. Ayrıca, Ahlat Köşkü ve Çamlıca Camii gibi milyonlarca liralık projelerin yapımını da üstlenen Gürsoy’un şirketleri, Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonunu da yaptı.