İBB’den ‘normalleşme’ uyarısı

Koronavirüs ile mücadelede kapsamında yarından itibaren bazı alanlarda ‘normalleşme’ adımları atılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise bu konuda bazı uyarılarda bulunarak, “Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz” dedi10-05-2020 22:00

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta kabine toplantısının ardından açıkladığı ‘normalleşme adımları’ yarından itibaren devreye girecek.

AVM’lerin açılmasını ve pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçmesini öngören bu adımlar nedeniyle, İstanbul'da özel araç ve toplu taşıma kullanımında ciddi oranda artış bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu taşıma araçlarında olağanüstü kısıtlamaların sürdüğünü anımsatarak kentteki yurttaşları uyardı.

İBB, 6 maddelik uyarıları şöyle sıraladı:

‘MASKESİZ ULAŞIM YASAK’

1-Salgın halen devam etmektedir, zorunlu olmadıkça lütfen evden çıkmayınız.

2-Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz.

3-Toplu taşımayı kullanmak zorundaysanız, yoğun saatlerde değil sabah 10:00’dan sonra akşam da 16:00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız.

4-Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında fiziki mesafenizi en az 1-2 metre ile koruyun.

5-Maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır. Ayrıca yüzeylere, merdiven korkuluklarına, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara dokunmamaya özen gösteriniz.

6-Kullandığınız maske ve eldivenleri lütfen çöp poşetlerine atınız. Ellerinizi yüzünüze sürmeyiniz ve toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayınız.”

‘TAKSİLER 3 YOLCU ALABİLİR’

İBB, sıkı tedbirlerin uygulandığı ve sosyal izolasyona vatandaşların riayet ettiği 20 Mart’tan itibaren en fazla toplu taşıma kullanılan gün olduğu tespitinde bulundu.

Yarın yüzde 100 kapasite ile çalışacağını açıklayan İBB, salgın tehlikesinin sürmesi nedeniyle mümkün olduğunca evde kalarak herkesi sağlığını korumaya davet etti ve şu ifadeleri kullandı:

“Belirtmek isteriz ki, İstanbul’da tüm toplu ulaşım seferleri 11 Mayıs Pazartesi günü yüzde 100 kapasite ile çalışacaktır. Buna rağmen yolcu taşımasında kısıtlamalar nedeniyle sıkıntı yaşanacağı da alenen ortadadır. Yapılan yeni düzenlemeyle ticari taksilerin 3 yolcu almasına karar verilmiştir. Bunun anlamı şudur; 2 metrekarelik alanda sürücü dahil 4 kişi yolculuk edebilir. Oysa toplu taşıma araçlarında böyle bir serbesti henüz başlamamıştır.”