İBB'de deprem önlemi AKP'li üyelerin oylarıyla reddedildi

CHP’li ilçe belediyesi tarafından başlatılan plan çalışması İBB engeline takıldı. 2 yıldır komisyonda bekleyen plan değişikliğini AKP grubu “nüfus ve yapılaşma arttırılıyor” diyerek reddetti.14-07-2018 13:17

Beylikdüzü'nde yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı 30 hektarlık alanı kapsayan ve deprem riski altındaki Gürpınar Siteler bölgesi için CHP'li Beylikdüzü Belediyesi tarafından 2016 yılında hazırlanan plan değişikliği teklifi 2 yıllık sürecin ardından 13 Temmuz 2018 tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme alındı.

Kentsel dönüşümün önünü açacak plan notu değişikliği teklifi AKP grubunun oylarıyla reddedildi. Bunun üzerine kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, dikkat çekici uyarılarda bulundu. Söz konusu plan değişikliğinin 2 yıldır İBB'de bekletildiğini belirten Gülsever süreci şöyle konuştu:“2 yıldır bir adım bile atılamadı. Kangren oldu bu konu. Onlarca  defa konuştuk nasıl çözeceğimizi tartıştık. Bir arpa boyu yol alamadık. 2016'da Beylikdüzü Belediyesi bu alan için plan değişikliğini yaptı aynı yıl içinde İBB'ye gönderildi ve Kentsel Yenileme Komisyonu'nun önüne geldi.

2017 yılının ocak ayında AKP'li ve CHP'li  komisyon üyeleri birlikte  gidip yerinde inceledi. Her iki tarafın da ortak kararı burada insanca yaşamın mümkün olmadığıydı. Burada insanların can güvenliği tehdit altında ivedi önlem alınması gerek. 30 hektarlık alanda 15 bin insan yaşıyor. Can güvenlikleri yok. Şimdi 2 yıl sonra gündeme geldi ve değişiklik kabul edilmedi.”

İBB BAŞKANI ONAYLADI, AKP'Lİ MECLİS ÜYELERİ REDDETTİ

Gülsever, bu sorunun çözümü için Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın bir görüşme gerçekleştirdiğini aktararak “Kiptaş ile birlikte bir dönüşüm yapılmasına karar verildi. Kiptaş 3 ayrı seçenek sundu. İmamoğlu konuyu tekrar Uysal ile görüşerek 3 seçenek üzerine konuştu. Uysal net bir biçimde ‘Hangisini kabul ediyorsanız o uygundur' yanıtını verdi. O günden sonra konu yine uzun bir süre gündeme gelmedi. Beylikdüzü Belediyesi, konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ile irtibata geçti. 

Mevzuata göre 3 ay içinde meclis gündeme gelmeyen dosya kabul edilmiş sayılır. İçişleri Bakanlığı'ndan mütalaa istedik haklı olunduğuna ilişkin yazı gönderdi. Bunun üzerine artık uygulamaya geçmek için Beylikdüzü Belediyesi ilçede yaptığı planı geçtiğimiz mayısta askıya çıkardı. Haziran ayında askı süreci tamamlandı. Ekrem  İmamoğlu bu gelişmeleri kendisinden  randevu alamadığımız için Uysal'a mektup ile iletti. Plan askıdan indikten kısa bir süre sonra plan değişikliği İBB Meclisi'ne şimdi geldi ve reddedildi” dedi.

'SORUMLULUK BİZDE DEĞİL'

Gülsever, tepkisini  “Eğer İBB buradaki dönüşüme engel olacaksa hem Allah hem halk nezdinde sorumluluk artık bizde değil” sözleri ile dile getirdi. Sözcü'nin haberine göre Gülsever'e yanıt veren Kentsel Yenileme Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Oktay Birinci, “Beylikdüzü Belediyesi bu konuda hassassa bugüne kadar yeşil alanı, okul alanı, donatı alanıyla birlikte bir bölge planı yapabilirdi. Bir plan notu değişikliği getirerek nüfus yüzde 35 arttırılıyor. Burası heyelan bölgesi ve irtifa 2 kat arttırılıyor” dedi.

'5-6 BİN KİŞİ ÖLEBİLİR'

CHP'li İBB ve Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Erkan Erdoğan da bunun üzerine söz alarak şu uyarılarda bulundu: “Burada deniz kumu ile yapılmış binalar var. 1999 depreminde 2-3 bina yıkıldı. Bu işin insanı bir boyutu var. Bugün bir deprem olsa burada 5-6 bin kişinin öleceği tahmin ediliyor. Binaların kolonlarını bodrum katına gidip elinizle sökebiliyorsunuz. Komisyon üyeleri mahalleye geldiğinde bir binaya girip durumu görünce başka binaya girmek istemedi. Bölge planları ile de nüfus artışları getirildiğini biliyoruz. Bu plan notu Beylikdüzü'nün sadece yüzde 1 nüfusunu etkiliyor.”