İBB yetkilisi: Eminönü'nde BELTUR eliyle balık-ekmek satışı yapılabilir

Eminönü'nde balık-ekmek satan teknelerle ilgili İBB kararının ardından, bir açıklama yapıldı. Açıklamada, gerek görüldüğü takdirde buradaki balık-ekmek satışının BELTUR eliyle yapılabileceği ifade edildi.30-10-2019 16:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Eminönü'nde yapacağı geniş çaplı düzenlemeden sonra, gerek görülmesi durumunda BELTUR eliyle balık ekmek satılabileceği ifade edildi.

Eminönü’nde, kayıklarda pişirilerek satılan balık ekmek nostaljisine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1 Kasım itibarıyla son verilmesi kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Belediye yetkilileri, son kalan üç balık ekmek kayıkçısının kaldırılmasını şöyle açıkladı:

"O kayıkçılarla 10 yıllığına bir sözleşme yapılmış. 2007’da yapılan sözleşmenin süresi 2017 yılında bitmiş. Ancak, zamanında tebligat yapılmadığı için iki yıldır kira sözleşmesi otomatik olarak uzamış. Şimdi Eminönü’nde bütüncül bir anlayışla yeni bir düzenleme yapılacak. Çok yoğun insan sirkülasyonunun olduğu bölgeyi, daha rahat kullanılabilir hale getirmek istiyoruz. İnsanların bölgedeki gezintisini kolaylaştırmak istiyoruz. Bunun için söz konusu balıkçılara da tebligat yapıldı. Çünkü sözleşme tarihi geçtiğinde kira otomatik olarak bir yıl uzuyor."

Aynı yetkili, "Eminönü’nde ekmek arası balık yeme nostaljisini sona mı erdiriyorsunuz?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"Henüz bir şeye karar verilmiş değil. Ancak gelecekte, bu nostaljiyi yaşatmaya gerek görülürse, İBB’nin şirketi BELTUR eliyle işletilmek üzere, sadece bir teknede balık ekmek satışı yapılabilir. Ancak henüz karar verilmiş bir konu değil."

Sözleşme süreleri dolduğu için kaldırılmak istenen kayıkçıların geçmişte bazı asayiş olaylarına da karıştığını da belirten yetkili, "Galata Köprüsü altında bulunan ve belediye tarafından kiraya verilen dükkanlarda balık pişirildiği, bu dükkan sahiplerinin İBB üzerinde baskı oluşturduğu" şeklindeki değerlendirme için "Kesinlikle öyle bir şey yok" dedi. (DHA)