İBB ve İSKİ'den Marmara Denizi’ni 'kurtaracak' rapor

Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunun çözümüne ilişkin iki ayrı raporu TBMM'ye sunan İBB ve İSKİ, 10 milyar liralık 22 projeyle Marmara'yı temizlemeyi planlıyor.24-08-2021 09:33

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı (İSKİ), Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunun çözümüne ilişkin hazırladıkları iki ayrı raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sundu. Raporda, geleceğe dönük planlamalar, "Radar sistemi kurulacak, havadan denetim sıklaşacak, deniz araçlarının insansız hava araçları (İHA) ile denetlenmesi için ekipler kurulacak, denetim tekneleri artırılacak, arıtma tesisleri projeleri hayata geçirilecek” denildi.

22 PROJE İLE DENİZ AYAĞA KALDIRILACAK

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre, Marmara’nın korunmasına dönük yapımı devam eden dört büyük projenin var olduğu belirtilen raporlarda, yapımı planlanan 10 milyar TL’lik 22 proje ile de denizin ayağa kaldırılacağı kaydedildi.

İBB, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporunda, İstanbul’da kıyı temizliğinin 216 personel ve 36 mobil ekiple; deniz yüzeyi temizlik hizmetinin, yerli imkanlarla imal edilen özel tasarımlı 11 adet deniz yüzeyi temizleme teknesi (DYP) ile yapıldığını kaydetti. Müsilaj olayının afet boyutuna ulaştığı tespiti yapılan raporda, toplanan müsilajın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği iki lagünde susuzlaştırıldığı belirtildi.

MÜSİLAJLA MÜCADELEDE GELECEĞE DÖNÜK PLANLAMALAR

İstanbul genelinde 4 bin 28 metreküpü İBB tarafından olmak üzere 6 bin 440 metreküp müsilaj toplandığı aktarılan raporda, sorunun bertaraf edilmesi için geleceğe dönük planlamalar şöyle sıralandı:

- Gemilerin atıklarını Marmara Denizi’ne boşaltmasını önlemek ve atık alım faaliyetleri için radar sistemi kurulacak.

- Havadan denetimler artırılacak. Kıyılarda bağlı ve açıklarda demirli deniz araçlarının İHA’lar ile denetlenmesi için İHA denetim ekipleri oluşturulacak.

- Denetçi personel sayıları artırılacak. Denetim teknelerinin artırılması yönünde bütçe planlama çalışmaları devam edecek.

- Tuzla Atık Alım Tesisi’nin yapımı ile ilgili çalışmalar devam edecek.

- Deniz yüzeyi temizleme teknelerinin sayısı arttırılacak.

- Tersanelerde temiz üretim ve personel sayısı artırılacak.

- Çöpkapar cihazları artırılacak.

- Marmara Denizi’nde hayalet ağların toplanması ile ilgili çalışmalara destek verilecek.

- İstanbul kıyılarında ve Haliç içerisinde batık halde bulunan teknelerin tespit edilip kaldırılması sağlanacak.