İBB metrobüsteki yoğunluğa ilişkin çalışma başlattı

Metrobüsteki yoğunlukla ilgili İETT tarafından çalışma başlatıldı. Çalışmayla birlikte ek seferler getirilmesi planlanırken, turnikelerin de yeri değişecek.02-10-2019 17:08

İBB tarafından Başkan Ekrem İmamoğlu’nun metrobüsteki yoğun talebin karşılanması yönündeki talimatıyla bir dizi çalışma başlatıldı. Hatta yolcu artışına neden olan Üsküdar - Sancaktepe Metro Hattı’nın her seferi için Altunizade İstasyonu’na 3 boş otobüs gönderilmeye başlandı. İstasyon girişindeki turnikeler de metro çıkışına çekilecek.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bağlı kuruluşlarından İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürlüğü, metrobüs hattında son günlerde yaşanan yoğunluğun azaltılması için bir dizi çalışma başlattı.

İETT yetkililerinin yaptığı çalışma neticesinde metrobüs hattındaki yoğunluğun üniversitelerin açılması ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy- Sanvaktepe Metrosu’nun sefer sayısının arttırılmasından kaynaklandığı tespit edildi. Günlük 750 bin yolcu kapasitesine sahip hattaki yolcu sayısının 1 milyonu aştığı görüldü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla metrobüs hattında yoğunluk azaltıcı, kapasite arttırıcı 3 ayrı çalışma başlatıldı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, Altunizade İstasyonu’na boş otobüs gönderileceğini sosyal medyadan duyurmuştu.

10 ARAÇ DAHA EKLENDİ

Bu kapsamda 525 körüklü otobüsün hizmet verdiği hatta 10 araç daha eklendi. Sögütlüçeşme’den Zincirlikuyu istikametine giden her 3 araçtan bir tanesi boş kalkıyor. Yolcu sayısının arttığı pik saatlerde boş otobüslerin dolu istasyonları rahatlatması amaçlanıyor.

TURNİKELER TAŞINIYOR

İETT, Altunizade İstasyonu’na uzanan üstgeçit ve turnike bölgesindeki yoğunluğu almak için İstanbulkart turnikelerini metro çıkışına çeken bir çalışma başlattı. Bu istasyondan metrobüse aktarma yapacak vatandaşlar, yarından itibaren İstanbulkart’larını metro çıkışındaki turnikelerde okutacaklar. Çalışmayla üstgeçit ve istasyondaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.