İBB ile Türk-İş ve Hak-İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı

İBB ile Hak-İş ve Türk-İş arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İSKİ ve İBB iştiraki toplam 19 şirkette çalışan 45 bine yakın işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.19-03-2021 20:11

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Hak-İş ve Türk-İş arasında yapılan toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İSKİ ve İBB iştiraki 19 şirkette 45 bine yakın işçiyi kapsayan anlaşma için Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Kültür Merkezi’nde “Toplu İş Sözleşmeleri İmza Töreni” düzenlendi.

Toplu sözleşme töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,  “Belediyecilik gibi, gerçekten insanların günlük yaşamlarını doğrudan ilgilendiren konularda hizmet üretiyorsak, sorumluluğumuzun çok daha fazla olduğunu bilmeliyiz. Çok ağırdır bu sorumluluk. Çünkü unutmayalım ki sadece 16 milyon İstanbullu değil, etkin nüfusuyla aslında 20 milyonluk topluma hizmet eden bir alanda iş gücüsünüz” diye konuştu.

İmzalanan toplu iş sözleşmesini "verilmiş yalın bir söz" olarak görmediğini belirten İmamoğlu, “Bu aynı zamanda hepimizin, sendikaların, Büyükşehir Belediyemizin hep birlikte İstanbul’a, yani 20 milyon insana verilmiş bir sözün ifadesi olarak da görüyorum. Yükü, ağırlığı işte bu kadar mühimdir” ifadelerini kullandı.

İmza töreninin öncesinde konuşan sendika temsilcileri İmamoğlu'na teşekkür ederken, Hak-İş Genel Başkanı Arslan, “Sayın Başkan ile birlikte toplu sözleşme sürecinde görev alan İstanbul Büyükşehir Belediye’mizi temsilen, masada bizimle müzakere yapan ekibinizi de kutlamak istiyorum. Gerçekten profesyonelce, meselelerine çok vakıf, işçi-işveren ilişkilerinde sosyal diyalog mekanizmalarını açıp ve bu konuda başarılı bir süreci yürüttükleri için onları kutlamak istiyorum. Çünkü zor bir süreçti” dedi.