İBB bünyesinde Kadın Dayanışma Evi hizmete açıldı

İBB, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Kadın Dayanışma Evi'ni hizmete açtı. Sosyal, psikolojik ve hukuksal destek alacak kadınlar, aynı zamanda istihdama yönlendirilecek.25-11-2019 12:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Kadın Dayanışma Evi'ni hizmete açtı. Merkezde sosyal, psikolojik ve hukuksal destek alacak kadınlar, aynı zamanda istihdama yönlendirilecek ve kadınların beraberindeki çocuklarına yönelik bakım ve eğitim desteği de sağlanacak.

İBB'den yapılan açıklamada, can güvenliği riski kalmamış, iş yaşamına girmeye hazır ya da çalışan kadınlara destek verilecek dayanışma evlerinde, kadınlara ihtiyaç duydukları bütünlüklü sosyal hizmetler sunulacağı belirtildi. Sosyal, psikolojik ve hukuksal destek alacak kadınlar, aynı zamanda istihdama yönlendirilecek.

MESLEK EDİNMELERİ TEŞVİK EDİLECEK

Kadınların varsa çocuklarıyla birlikte yaşayacakları özel yaşam alanlarının da oluşturulduğu evlerde, kadınlara ihtiyaç duydukları para yönetimi, iş arama, görüşme teknikleri gibi pratik iş ve yaşam bilgileri verilerek, İBB bünyesindeki İSMEK'ler aracılığıyla da meslek edinmeleri teşvik edilecek.

Merkezde; kadınların beraberindeki çocuklarına yönelik de bakım ve eğitim desteği sağlanacak.

İKİ YENİ MÜDÜRLÜK DAHA KURULACAK

Cinsiyete dayalı ayrımcılığın, şiddetin, dışlanmanın sonlandırılması, kadınların çok yönlü desteklenmesi, erkeklere yönelik çalışmaların yürütülebilmesi amacıyla, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şube Müdürlüğü kurulması için kasım ayı oturumunda İBB Meclisi’ne öneride bulunulduğu belirtilen açıklamada, kurulacak müdürlük bünyesinde, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına katkı sunacak eğitimler ve farkındalık çalışmaları sürdürüleceği vurgulandı.

Açıklamada, çocuklara yönelik hizmet ve politikaları önceleyen yönetim anlayışının kurumsal yapıya dönüştürülmesi amacıyla Çocuk ve Aile Şube Müdürlüğünün de kurulacağı aktarıldı.