İBB Başkanı Uysal, Sivas Katliamı'nı 'savunmaya' devam ediyor: Yakmaya gitmediler

Sivas Katliamı sanıklarının avukatlığını yapan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, savunduğu sanıkların "yakma niyetiyle oraya gitmediğini" iddia ederken, "Orada can verenler de, orada hapis yatıp bedel ödeyenler de mağdur diye bakıyorum" dedi.14-11-2017 20:35

Kadir Topbaş'ın istifasının ardından AKP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı görevine getirilen Mevlüt Uysal, İBB Meclisi’nin oturumu öncesinde parti gruplarını ziyaret etti. 

CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, ziyaret sırasında Uysal'a 1993 yılındaki Sivas Katliamı’nın sanıklarının avukatlığını yaptığını hatırlatıp, “Bugün olsa Sivas Katliamını savunur musunuz? Bir özeleştiri yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti. 

"YAKMAYA GİTMEDİLER, ONLAR DA MAĞDUR"

Hürriyet’ten Fatma Aksu’un haberine göre, Uysal, Sağ’ın sorusuna, 33 aydını yakan sanıkları bir kez daha savunarak şöyle yanıt verdi.

Sivas davalarına girmekten pişman mısınız, hayır pişman değilim. Ancak Sivas olaylarıyla ilgili tespitim, o günkü tespitimle kesinlikle örtüşmüyor. Şu anda çok farklı bakıyorum. Sivas olayları halkın birbirine yaptığı bir şey değil. Orada can verenler de, orada hapis yatıp bedel ödeyenler de mağdur diye bakıyorum. Nasıl ki, oradaki vatandaş birebir oraya yakma niyetiyle gitmediyse, bedel ödeyenler de böyle bir niyetle oraya gitmedi. Maalesef, bizzat avukatlığını yaptığım vatandaş, hiç orada bulunmamasına rağmen idam cezasına çarptırıldı. Ayakkabıcılık yapıp, İstanbul’a ayakkabı almaya gelen bir vatandaş idam cezasına çarptırıldı. Bakışım o. Türkiye bu olayları çok yaşadı.. İnşallah, şimdiden sonra bu tür olayları yaşamayız. O süreçte biz bir şekilde şuna inanıyorduk. Hiç kusuru olmayan, masum olan, orada muhafazakar olan kesimin üzerine bir şey yıkılmaya çalışılıyor.

"OLAYI BASİTLEŞTİRİYORSUNUZ"

Uysal'ın bu sözlerine tepki gösteren CHP’li Hasan Tapan’ın "Olayı basitleştiriyorsunuz" şeklinde yanıt vermesinin ardından salonda gerilim yaşandı.

"Eğer Böyle anlıyorsanız söyleyeceğim bir şey yok" diyerek sözlerine de devam eden Uysal, şunları söyledi:

O süreçte baktığım pencereden yaptığım mücadele doğru mu derseniz, evet doğru. Nasıl ki 12 Eylül öncesinde, karşılıklı birbirine silah çeken iki kardeş yaptığının doğru olduğuna inanıyordu, mesele bu. Bugün tek duamız, bir daha böyle olayların yaşanmaması. Ben aynı zamanda Munzur şenliklerine giden belki ilk Ak Partili belediye başkanıyım. Ovacık Belediyesi’ne araç hediye eden tek belediye başkanıyım. Olaya biraz böyle bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Sadece benim böyle bakmam yetmez, toplumun çoğunluğu böyle bakarsa toplumu dönüştürürüz diye düşünüyorum.