Hürriyet, Ahmet Hakan'ı duyurdu: Demirören'den tam destek

Hürriyet'in yeni Genel Yayın Yönetmeni olan Ahmet Hakan'a, Demirören ailesinden de tam destek geldi. Ahmet Hakan, "Hedefimiz Hürriyet’in güçlü markasını daha da yukarıya taşımak olacaktır" dedi.06-11-2019 10:37

Hürriyet’in yeni Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Coşkun oldu. Ahmet Hakan’ın yeni görevi, bugünkü (6 Kasım 2019) Hürriyet gazetesinin sürmanşetinden duyuruldu.

Gazetede “Hürriyet’te Yeni Dönem” başlığıyla duyurulan haberde “Ahmet Hakan 71 yıldır Türkiye basınının sözcüsü Hürriyet gazetesinin yeni Genel Yayın Yönetmeni oldu” denildi.

Haberde şu ifadeleri kullanıldı:

“Hürriyet’in tarafsız, bağımsız çizgisinin korunacağını söyleyen Ahmet Hakan, yeni dönemle ilgili olarak hedeflerini şöyle açıkladı: Hedefimiz Hürriyet’in güçlü markasını daha da yukarıya taşımak olacaktır.”

43 ÇALIŞAN İŞTEN ÇIKARILMIŞTI

Hürriyet'te birçoğu sendikalı 43 çalışanın evlerine tebligat yollanarak işten çıkarılmalarının ardından, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, görevinden istifa etmişti.

DEMİRÖREN'DEN TAM DESTEK VURGUSU

Öte yandan Hürriyet’in de aralarında bulunduğu Doğan Medya grubunu satın alan Demirören ailesinin de Ahmet Hakan’a ‘tam destek verdiği’ vurgulandı. Bugün gazetede yer alan aynı haberde, Demirören Medya Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Başkanvekili Meltem Demirören Oktay ve Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Demirören’in yeni atamaya ilişkin şu mesajına yer verildi:

“Hürriyet’in yeni Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın Hürriyet markasına büyük katkı vereceğine inanıyoruz.”

Mesajda ayrıca 43 kişinin evlerine yollanan tebligatlar aracılığıyla işten çıkarılmasının ardından Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifasını noter yoluyla gazetesine bildiren Vahap Munyar’a da teşekkür edildi.

KAP’A BİLDİRİLDİ

Ahmet Hakan’ın gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğine getirilmesi, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada da duyuruldu. Açıklamada “Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine Ahmet Hakan Coşkun’un atanmasına Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiştir. Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgisine saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Hürriyet gazetesi 43 çalışanını evlerine tebligat göndererek işten çıkarmıştı. İşten çıkarılanlar arasında Çınar Oskay, İpek Yezdani, Sebati Karakurt, Kenan Başaran, Aydil Durgun, İbrahim Yurtbay, Önder Öndeş, Dürdane Kırçuval, Serkan Ocak, Ceyhun Kuburlu, Aydil Durgun, Aslı Barış, Ahmet Can, Aslı Barış, Şebnem Turhan, Banu Tuna, Mesude Erşan, Mustafa Doğan, muhabir Arda Akın, Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci,Spor ve Ekonomi Servisi'nden Ceyhun Kuburlu, Teknoloji Muhabiri Ahmet Can Şit, Muhabir Ece Emre, editörler Deniz Türsen, Deniz Dallı, Levent Korkut ve Kelebek'ten Nigar Akan ve gazetenin insan kaynakları servisinden üç kişi de vardı.

İşten çıkarmalara karşı gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, yazar Gülse Birsel ve müzik yazarı Naim Dilmener, yazar Jale Özgentürk ve yazar Ayşe Arman istifa etmişti.

İşten çıkarılan kişilerin tamamının Türkiye Gazeteciler Sendikası'na üye olduğu, sendikanın toplu sözleşme yapabilmek için az sayıda kişiye daha ihtiyaç duyduğu bu nedenle gazete yönetiminin sendikalı çalışanların işine son verdiği belirtildi.