Hulusi Akar'ın ABD sevdası: Yıkılmaz bir bağımız var, müttefikliğimizi devam ettireceğiz

TRT World Forum 2019'da bir konuşma gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Akar, ''ABD ile yıkılmaz bir bağımız var, müttefikliğimiz devam edecek'' dedi.21-10-2019 15:18

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Kongre Merkezi'nde "Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar" ana temasıyla düzenlenen ve Suriye harekatı nedeniyle konuşmama kararı alanların AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 'teröre destek vermek'le suçlandığı TRT World Forum 2019'da bir konuşma gerçekleştirdi. Akar, yaptığı konuşmada, ''ABD ile yıkılmaz bir bağımız var. Bu harekât burada Erdoğan'ın vizyonuyla bölgeye barışı getireceğiz ve müttefikliğimizi Amerika ile devam ettireceğiz'' dedi. 

Ateşkes kararı verilen Suriye harekatına ilişkin de konuşan Akar, "NATO ile bir araya gelerek ortak bir çerçevede hareket etmemiz gerekir" ifadesini kullandı.

'OPERASYONLARIMIZ NATO'NUN OPERASYONLARINI TAMAMLAMAKTADIR'

Hulusi Akar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bizim operasyonlarımız NATO'nun operasyonlarını tamamlanmaktadır."

"Bazı müttefiklerimiz YPG'yi desteklemeyi başladılar. Bu bizim içim PKK ile eş değerdir. Bir terörist tehdidini öldürmeye çalışıyorsanız bir diğer terörist tehdidi de aynıdır, onu da yok etmeniz gerekir. YPG'nin çok fazla maddi destek aldığını görüyoruz. Her bir silah PKK aracılığıyla veriliyor ve bu silahlar bize doğrultuluyor."

"Türkiye'ye göç var. Buradaki demografik yapı değişiyor. Amaç bu bölgede bir güvenli bölge oluşturmaktır. Son olarak da amacımız bu tehdidi ortadan kaldırmaktır. Tek amacımız sınırlarımızı korumaktır."

"Hiçbir terörist bizim Kürt kardeşimizi temsil edemez. Son günlerde gördük ki 9 aylık bir bebek trajik bir şekilde öldürüldü. 181 Suriyeli de sınırda yaralandı. PKK'nın terörist saldırılarından dolayı. Bu terörist organizasyonlarının doğasına bakacak olursak bu çok doğal."

"(ABD ile Türkiye arasındaki 120 saatlik anlaşma) PKK ve YPG'nin savaş mahallerini terk etmeleri bekleniyordu. Yakından takip ediyoruz. Bu şartlara uyulmasını bekliyoruz. Eğer bu taahhütlere uyulursa Barış Pınarı Harekâtı durdurulacaktır. aksi halde devam edeceğiz."

"200 kadar DEAŞ'lı yakalandı. 300'den fazla DEAŞ'lı da etkisiz hale getirildi."

"ABD ile yıkılmaz bir bağımız var. Bu harekât burada Erdoğan'ın vizyonuyla bölgeye barışı getireceğiz ve müttefikliğimizi Amerika ile devam ettireceğiz."