Hulusi Akar'dan kimyasal silah açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu silahlı kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor'' diyerek, TSK envanterinde kimyasal silah olmadığını söyledi.17-10-2019 15:21

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “TSK’nın envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek” dedi.

Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien ve beraberindeki heyeti, Milli Savunma Bakanlığı'nda dün kabul etti. Akar, görüşme sonrasında Suriye’deki son durum ile savunma ve güvenlik konularının ele alındığı görüşmeye ilişkin soruyu yanıtladı.

Toplantıda, Türkiye’nin tüm görüş ve taleplerini bir kez daha ilettiklerini vurgulayan Akar, “Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hıristiyanlar, Aramiler, Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz” dedi.

'KİMYASAL SİLAH' İDDİASI

Bölgede hızla değişen ve gelişen durumun beraberinde sıkıntılar da getirdiğini ifade eden Akar, “Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu silahlı kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor. TSK’nin envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ayrıca terör örgütünün sivillere yönelik yapacakları toplu saldırılarla da bölgede DEAŞ tehdidinin devam ettiğine yönelik bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler de mevcut” şeklinde konuştu.