Hulusi Akar: S-400'lerin satılması gündemde değil

Akar görüşmede,Türkiye ile ABD arasında müttefiklik ilişkileri olduğunu belirterek "ABD’li bir yetkili ‘S-400 hangara kaldırılırsa her şeye açığız’ dedi" şeklindeki hatırlatma üzerine "Kullanmak için aldık başka ülkelere satılması gündemde değil" ifadesini kullandı.18-12-2020 12:47

Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya’dan satın alınan S-400’lerin ABD ile ilişkilere etkisine ilişkin “Müttefiklik ilişkimiz var” derken, S-400’lerin başka ülkelere satılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerine dair yaptığı görüşmeyi aktardı.  

Akar görüşmede,Türkiye ile ABD arasında müttefiklik ilişkileri olduğunu belirterek "ABD’li bir yetkili ‘S-400 hangara kaldırılırsa her şeye açığız’ dedi" şeklindeki hatırlatma üzerine "Kullanmak için aldık başka ülkelere satılması gündemde değil" ifadesini kullandı.

Akar, şunları söyledi:

"Mevcut durumumuz ülkemizin ve milletimizin hava ve füze savunması için aldık süreç devam ediyor kabul testleri, muayeneleri var bunlar devam ediyor. Meseleye tesir eden askeri siyasi, teknolojik faktörler var bunları düşünerek yaptığımız faaliyetler var. Bunlara yönelik planlamalarımız var. Kullanmak için aldık başka ülkelere satılması gündemde değil."