Hulusi Akar: ABD'li müttefiklerimizle beraber davranmayı, çalışmayı arzu ediyoruz

Hulusi Akar, ABD heyetiyle üç gündür sürdürülen görüşmelere ilişkin "Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti" dedi. Akar ayrıca, "Biz ABD'li müttefiklerimizle beraber davranmayı, çalışmayı arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.07-08-2019 13:21

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, üç gündür ABD heyeti ile yürütülen görüşmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada "Şu anda devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde tamamlanmasını bekliyoruz. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, üç gündür ABD heyeti ile yapılan görüşmelere ilişkin açıklama yaptı. Akar, "Şu anda devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde tamamlanmasını bekliyoruz. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahede ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti" diye konuştu. 

‘OLDUKÇA OLUMLÇU GEÇTİ’

Akar, açıklamasının devamında, şunları söyledi:

"Terör koridoru oluşmasına izin vermeyeceğiz. Bu konuda yapılması gereken ne ise, bu mümkünse ABD ile değilse kendi başımıza yapmaya kararlı olduğumuzu ifade ettik. Toplantıda güvenlik endişemizi dile getirdik. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahade ettik. Bu toplantıların değerlendirmesini yaptığımızda, oldukça olumlu geçtiğini, yapıcı yaklaşım içinde olunduğunu söylemek yanlış olmayacak.

‘ARZUMUZ ABD İLE BERABER HAREKET ETMEK’

Cumhurbaşkanımız tarafından dile getirildiği üzere biz ABD'li müttefiklerimizle beraber davranmayı, çalışmayı arzu ediyoruz. Eğer bu mümkün olmazsa, bu konuda milletimizin ve bölgedeki dost ve kardeş halkın güvenliğini sağlamak için gerekeni yapacağımızı defalarca söyledik. Bu konudaki planlarımız, hazırlıklarımız sahadaki birliklerimizin duruşu hepsi tamamlanmış durumda. Ama bizim arzumuz ABD ile hareket etmek."