‘Hükümetin başı vergiden kaçıyor'

CHP, Başbakan Yıldırım’ın çocuklarının şirketlerinin Paradise Papers belgelerinde çıkmasına tepki gösterdi.07-11-2017 08:07

CHP, siyasetçi ve zenginlerin ‘Paradise Papers (Cennet Belgeleri)’ adıyla ortaya çıkan off-shore yatırımlarında Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının da olmasına tepki gösterdi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP’li Özel ve Emir, ‘Cennet Belgeleri’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Siyasetçi ve zenginlerin offshore yatırımlarının “Cennet Belgeleri” adıyla yayımlandığına dikkat çeken Özel, Yıldırım’ın ağzından “yerli, milli” sözlerinin düşmediğini hatırlatarak, “Vatandaşlara sesleniyoruz; emekli maaşınızdan artan 140 lirayı dolar yaptırıp yastık altında tutuyordunuz. Size ‘Bozdurun bunu. Bize destek olun’ dediler. Binali Yıldırım, ne yapıyor? ABD’nin yerli ve milli parasıyla vergisiz ticaret yapmak için şirket kurduruyor, çocukları şirket kuruyor. Size ‘Milli para kullanın’ diyorlar, kendileri Amerika’nın milli parasını kullanıyorlar. Vergi ödememek için de off-shore hesapları kullanıyorlar” diye konuştu.

‘HÜKÜMETİN BAŞI VERGİ KAÇIRIYOR’

“Paradise Papers” adlı belgelerde, dünyadaki önemli liderlerin ve siyasetçilerin offshore hesaplarına ilişkin bilgilerin ortaya saçıldığını söyleyen Emir ise şunları söyledi: “Yıldırım’ın iki oğlu, yeğeni ve dayısının 5 şirketleri olduğu söyleniyor. Burada yapılan işlemlerin hepsi yasal, yasadışı bir şey yok ancak burada ahlak dışı bir şey var. Türkiye’nin bütçesini hazırlayan hükümetin başı Türkiye’deki vergi sisteminden kaçınmak için, Türkiye’de vergi ödememek için ve parasının hesabını vermemek için off shore ülkelerden hesap açmasını, varlık edinmesini, şirket kurmasını, o şirketlere onlarca gemi almasını şiddetle kınıyoruz, asla ahlaki bulmuyoruz. Bu iddialar doğru mudur Sayın Başbakan? Bunu bir an evvel açıklamanız gerekiyor.”