Hukuk örgütlerinden Feyzioğlu'na tepki

Hukuk örgütlerinden TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yapmış olduğu "Eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir" sözlerine tepki geldi.14-10-2019 21:30

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular (DİH), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplumsal Hukuk dernekleri Türkiye Barolar Birliği (TBB) Metin Feyzioğlu’nun bir televizyon programında yaptığı “Eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir” açıklamasına tepki gösterdi. Hukuk örgütleri, "Feyzioğlu, insan haklarını ve evrensel hukuk değerlerini açıkça yok sayan bu söylemlerinin ardından TBB Başkanlığı görevini yerine getiremez, bizleri temsil edemez” dedi.

Hukuk dernekleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, ÖSO çeteleriyle birlikte başlatılan savaş ile insanlık değerleri çiğnenmekte, en temel hak olan yaşam hakkı açıkça ihlal edilmektedir” denildi.

'SAVAŞIN KARŞININDA BARIŞIN YANINDAYIZ'

Evrensel'in haberine göre, “Bu süreçte barış hukukunu inşa etmek, bunun için mücadele etmek toplumsal ve insani bir sorumluluktur” ifadelerine yer verilen açıklamanın devamında insan hakları ve hukuk örgütlerinin tarihsel sorumlulukları gereği savaşın karşısında barışın yanında olduğu vurgulandı.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Türkiye’nin içine sürüklendiği savaş sürecinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun savaş destekçisi tavrına özel olarak değinmek gerekmektedir. Feyzioğlu; ‘Eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir. Biz bunu Cizre'de de yaşadık o çukurlarda yaşadık evet biz onları orada çukurlarına gömdük. Burada da kazdıkları mevzilere, çukurlara yine gömeceğiz’ açıklamalarında bulunmuştur."

'FEYZİOĞLU MESLEK ETİĞİNİ YOK SAYMAKTADIR'

"Türkiye Barolar Birliği Başkanı görevi gereği uluslararası hukuku ve insan haklarını savunması gerekirken savaş güzellemesi yapmakta, savaşta insan haklarının hiçe sayılabileceğine dair demeçler vermekte ve meslek etiğini yok saymaktadır. Cenevre Sözleşmesi ve Roma Statüsü’ne atıfta bulunup yanlış bilgi vererek savaşın sözcülüğünü üstlenen TBB Başkanı, savaşın başladığı günden bu yana yaşam hakkı ihlalleri başta olmak üzere yaşanan tüm hak ihlallerinin ortağı olduğunu bilmelidir.

Tüm tutum ve söylemleri meslek etik ilkelerine, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Uluslararası insan hakları hukukunun ilkelerini açıkça çiğnemekte, sivillerin öldürülmesine meşruluk kazandırmaktadır. Metin Feyzioğlu, TBB Başkanı olma yeterliliğini tümden yitirmiştir. Kendisine askeri alanda görev verilmesi, sözcüsü olduğu savaş, işgal, katliam politikalarının sahiplerinin takdiri olacaktır. Ancak Avukatlık mesleğinin gereklerini taşımaktan dahi aciz M. Feyzioğlu; insan haklarını ve evrensel hukuk değerlerini açıkça yok sayan bu söylemlerinin ardından TBB Başkanlığı görevini yerine getiremez, bizleri temsil edemez."

'YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

"Bizler hukuk örgütleri olarak savaşın karşısında barışı ve yaşamı savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Savaşa, yaşam hakkı ihlallerine derhal son verilmelidir. Hukukun ve demokrasinin üstünlüğü sağlanmalıdır.”