Huawei ve Avrupa Birliği anlaşma sağladı

Geçtiğimiz günlerde sıkı bir mücadele başlatması düşünülen Huawei ve Avrupa Birliği çoğunlukla anlaşsa da Avrupalılar güvenlik konusunda endişeli.24-01-2020 15:29

Huawei ve Avrupa Birliği masaya oturdu. AB’nin Dijital Ekonomiden Sorumlu Komiseri Thierry Breton, yeni standartların “sıkı ve tedbirli” olduğu konusunda kendisinden son derece emin. 5G hizmetlerinin Avrupa’daki kullanıcılara sunulmasında önemli rol oynayan Huawei’ye güvenlikte sorun yaratabileceği eleştirileri ise henüz bitmedi. Birçok ülke Huawei’yi ajan olarak görüyor.

ABD, geçen sene Avrupa’da mekik dokumuş ve AB üyesi ülkelerden Huawei’yi şebekelerinden çıkarmalarını telkin etmişti. ABD’den ya da Çin’den misilleme gelmemesi için birlik ülkeleri 5G konusunda daha temkinli davranıyor.

Avrupa, iki büyük dev olan ABD ile Çin arasında kaldı. AB ülkelerinin çoğunluğu, büyük bir ticaret ortağı olan Çin Halk Cumhuriyeti’ni kaybetmek istemiyor. Çin ticaret merkezi olması nedeniyle korkulan bir aktör. Çin’in Almanya Büyükelçisi Wu Ken, geçen aralık ayında yaptığı açıklamada Almanya’nın Huawei’yi yasaklaması konusunda bazı tehditler ortaya atmıştı.

AB’den ayrılan İngiltere’nin Kültür Bakanı Nicky Morgan, Huawei’yi kritik ulusal altyapıdan uzak tutacaklarını ısrarla vurguluyor. Şimdilik AB ve Huawei anlaştı diyebiliriz. AB ülkeleri, birçok konuda Huawei’yi sınırlayacak ancak tamamen dışlamayacak. 

Kaynak: TELE 1