HSK'nin ihraç ettiği 11 hakim ve savcının listesi açıklandı

HSK'nin, 'FETÖ'yle ilişkilerinin olduğu gerekçesiyle ihraç ettiği hakim ve savcıların listesi yayınlandı.20-10-2020 09:26

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 11 hakim ve savcıyı 'FETÖ'yle irtibatlı ve iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihraç etti. İhraç edilen isimlerin listesi bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Meslekten ihraç edilen kişiler şu şekilde:

– Konya Hakimi Zeki Yıldırım

– Ankara Hakimi Şerife Şahin

– Yargıtay Teknik Hakimi Göknur Tosun Kayacı

– Kırıkkale Cumhuriyet Savıcısı Gökhan Düğer

– Kocaeli Hakimi Mehmet Noyan

– Nevşehir Cumhuriyet Savcısı Celal Akar

– Tarsus Hakimi Bahar Gögüs

– Bursa Vergi Mahkemesi Üyesi Merve Bozkurt

– Kocaeli İdare Mahkemesi Üyesi Mücahit Fatih Albayrak

– Emirdağ Hakimi Ejder Aksak

– Çal Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kula

OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

Listede yer alan isimlerin çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmaları, örgütün mahrem imamlarına ait operasyonel hatlarla iletişimleri, ankesörlü örgütsel ardışık aramalar, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlananların anlatımları kapsamında, 'FETÖ' ile iltisaklı ve irtibatlı olduğu iddia edildi. 11 kişinin meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına oy birliği ile karar verildi.

YENİDEN İNCELEME TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Daha önce, meslekten ihraç edilen Büyükçekmece Hakimi Güler Yabaş, Vezirköprü Cumhuriyet Savcısı Semih Kır, Bursa Cumhuriyet Savcısı Gökan Balcı ve Yüksekova Cumhuriyet Savcısı Sabahattin Yılmaz’ın yeniden inceleme talepli dilekçeleri ise meslekten ihraç kararlarının yerinde olduğu belirtilerek oy birliğiyle reddedildi.