HSK, 9 hakim ve savcıyı 'FETÖ' gerekçesiyle açığa aldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu 2. Dairesi, 'FETÖ' ile irtibatı gerekçesiyle 9 hakim ve savcı görevden uzaklaştırdı.12-07-2019 17:28

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, 'FETÖ' ile irtibatı gerekçesiyle 9 hakim ve savcıyı meslekten uzaklaştırdı.

HSK Genel Kurulunca yapılan değerlendirimeler sonucunda, çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmalarında elde edilen sonuçlar, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan kişilerin anlatımları dikkate alınarak 9 ilk derece hakim ve savcısının 'FETÖ' ile irtibatı, iltisakı ve münasebeti bulunduğu kanısına varıldı.

HSK 2. Dairesi'nin bugünkü olağanüstü toplantısında, 'FETÖ' ile irtibatı, iltisakı ve münasebeti belirlenen hakim ve savcıların durumu görüşüldü.

İncelemenin ardından ilk derece mahkemelerinde görevli 9 hakim ve savcının, 'FETÖ' ile irtibat, iltisak ve münasebet nedeniyle Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesi gereğince görevden uzaklaştırılmalarına karar verildi.

Kanunun 77. maddesi, "Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, soruşturmanın selametine yahut yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebilir." hükmünü içeriyor.

'FETÖ'nün 15 Temmuz'un ardından yaşanan süreçte HSK tarafından 4 bin 500'den fazla hakim ve savcı hakkında 'FETÖ' üyeliğinden işlem yapılmış ve bu kişiler meslekten ihraç edilmişti.