Hrant Dink Vakfı'nın planladığı konferans gerekçesiz yasaklandı

Hrant Dink Vakfı tarafından yapılmak istenen "Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi" başlıklı uluslararası konferans gerekçe gösterilmeden yasaklandı.18-10-2019 01:13

Hrant Dink Vakfı Tarafından Anarad Hığutyun Binası'nda 18-19 Ekim tarihleri arasında yapılmak istenen "Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi" başlıklı uluslararası konferans yasaklandı.

Şişli Kaymakamlığı tarafından yarın başlayacak olan konferans yasaklandı. Vakfa gönderilen tebliğde yasaklama kararı için gerekçe belirtilmedi.

Daha önce Kayseri'de yapılması planlanan konferans Kayseri Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Bu yasağın üzerine Hrant Dink Vakfı Yönetim Kurulu konferansı İstanbul'da yapılması kararını almıştı.

Yasaklama kararı ile lgili Hrant Dink Vakfı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: 

"Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, daha önce Kayseri’de yapılması planlanan konferans Kayseri Valiliği’nin müdahalesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine, Vakfımızın Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verdi.

Yarın yapılacak konferansın tüm hazırlıkları tamamlanmış, konuşmacıların tümü gerek Türkiye gerek dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelmişken, bugün 17 Ekim Perşembe günü saat 17.08’de Şişli Kaymakamlığı’ndan Vakfa bildirilen yasaklama tebliğinde gerekçe belirtilmemiştir.

Türkiye ve yurt dışından birçok akademisyenin değerli sunumlarıyla bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilecek 'Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’nın yasaklandığını üzülerek kamuoyuyla paylaşıyoruz."