HKMO Ankara: Halkın taşınmazlarının takipçisiyiz

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi, Ankara’nın farklı ilçelerinde toplam 21 taşınmazın satışına ilişkin bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, taşınmazların özelleştirilmesiyle Ankara’ya ihanet edildiği belirtildi.11-09-2020 23:08

İleri Haber

Ankara’nın Yenimahalle, Sincan, Çankaya, Altındağ ve Keçiören ilçelerinde bulunan ve mülkiyetlerinin 20’si Maliye Hazinesine, 1’i ise Ankara Büyükşehir Belediyesine ait 21 taşınmaz, 17 Eylül’de satışa çıkarılacak. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan HKMO Ankara Şubesi, satışların ülkedeki ekonomik krize karşı günü birlik çözümler olduğunu belirtti. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Toplam muhammen bedeli 81 milyon 560 bin 119 TL olan ve toplam 77 bin 308,62 metrekare yüz ölçümüne sahip ve kullanım amaçları konut alanı, ticari rekreasyon alanı, kentsel çalışma alanı, bölgesel çalışma alanı, küçük sanayi alanı, fuar alanı gibi çeşitli şekillerde planlanan parseller 17 Eylül 2020 tarihinde satışa çıkarılacaktır. Çeşitli emsal ve hmax (bina maksimum yükseklik) değerlerine sahip bu parseller kent planlamaları dahilinde kullanım amaçları ve ilgili kamu kurumlarının kontrolleri dışında kullanılarak özelleştirilmesi kamuya ait taşınmazların ve bütüncül olarak planlanması gereken kentlerimize ihanettir. 

Daha önceki çalışmalarımızda da belirttiğimiz üzere ülkemizin içinde bulunduğu, ciddi boyutlara ulaşan, ekonomik kriz artık kontrolden çıkmış bulunmaktadır. Yönetilemeyen ekonomilerin çıkış noktaları, mülkiyeti hangi kamu kurum ve kuruluşlarına ait olursa olsun temelinde halkın sahip olduğu ve kamusal alanları sağlıklı şekilde planlayarak halka hizmet amaçlı kullanılması gereken parselleri satmak olamaz. Günü kurtarmak amaçlı yapılan bütün uygulamalar uzun vadede yine halkın sırtına yüklenen yeni krizleri beraberinde getirecektir. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak halkın taşınmazlarının adım adım takipçisi olacağımızı bir kere daha belirtiriz. Halkın parselleri satılık değildir!"