Hizbullah’tan beklenen açıklama geldi: 'Patlamanın arkasında Tel Aviv varsa bedelini öder'

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 4 Ağustosta gerçekleşen patlamayla ilgili konuşan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, "Patlamanın arkasında Tel Aviv'in olduğu ortaya çıkarsa, İsrail bedelini öder" dedi.15-08-2020 20:44

Lübna’nın başkenti Beyrut'ta 11 gün önce gerçekleşen patlamaya ilişkin konuşan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ’Patlamanın arkasında Tel Aviv'in olduğu ortaya çıkarsa, İsrail bedelini öder" dedi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 4 Ağustos'ta meydana gelen dev patlamanın ardından  İsrail’in olayla ilişkileri olduğu iddiaları ortaya atıldı. Dev olayın hemen ardından İsrail hükümeti iddiaları yalanladı. 

Lübnanlı yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, 200'den fazla kişinin öldüğü, 5 binden fazla kişinin yaralandığı patlamanın sebebinin 2 bin 750 ton ağırlığındaki amonyum nitrat olduğunu açıkladı.  

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta yaşanan patlamayla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyleyen  Nasrallah, "Soruşturmayı yürüten biz değiliz, işi devletin yetkisine bırakıyoruz" dedi.
 
Yaşanan patlamanın kendiliğinden olan bir kaza olma ihtimali dışında bir sabotaj ihtimalinin de mümkün olduğunu dile getiren Nasrallah, "Olayın sabotaj çıkmaması durumunda sorumluların cezalandırılması gerekir. Sabotaj çıkması halinde ise suçluları bulmalıyız" şeklinde açıklamada bulundu.
 
Bu olayın içinde İsrail’in çıkması sonucunda Federal Soruşturma Bürosu (FBI)  tarafından olayın örtbas edileceği iddialarında bulunan Nasrallah, "Bu facianın arkasından İsrail çıkarsa bir mensubunun öldürülmesine dahi göz yummayan Hizbullah'ın kayıtsız kalması mümkün olamaz ve İsrail eşit boyutta bir bedel ödeyecektir" diye açıklamada bulundu.

'DEVLETİ DÜŞÜRME GİRİŞİMİ' İDDİASI

Nasrallah, patlamanın ardında başlayan protesto eylemlerinin  hükümetin istifa etmesine yol açtığına dair açıklamada bulunarak,şunları söyledi:

"Devleti düşürme girişimlerine tanıklık ettik. Belli bazı siyasi güçler,söz konusu olayı fırsata çevirerek, patlamanın hemen ardında insanların acılarını Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın kendisine yükleyerek istifaya zorlamak istediler. Parlamentoyu da peş peşe duyurdukları milletvekili istifalarıyla aynı şekilde hedef alarak itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Ancak hem Cumhurbaşkanı Avn'ı hem de Meclis'i düşürme girişimleri başarısız oldu"

Nasrallah, isim vermeden ülkede iç savaş çıkarmakla suçladığı bazı Lübnanlı siyasi güçler hakkında, söz konusu siyasi grupların dış güçlerin çıkarları için bu tür girişimlerde bulunduğunu iddia etti.

Hizbullah lideri Nasrallah, protesto eylemleri sonrasında istifasını dile getiren kabinenin yerine yeni hükümetin kurulmasına ilişkin ise ülkedeki siyasi güçlerin himayesinde bir kabinenin oluşmasından yana olduklarını belirtti.