Hitler'in doğum gününde Nazi bayrağı astılar

Başkentte, belediye binası dahil 3 resmi binada, kimliği belirsiz kişiler tarafından Nazi bayrağı asıldı.20-04-2018 19:06

Adolf Hitler'in doğum tarihi 20 Nisan'da, İsveç'in başkenti Stockholm'ün Huddinge ilçesinde belediye binası dahil 3 resmi binada, kimliği belirsiz kişilerin üzerinde gamalı haç bulunan Nazi bayrağı asıldığı açıklandı.

Huddinge Belediye Başkanı Daniel Dronjak, İsveç devlet televizyonu SVT'ye olaya ilişkin açıklama yaptı. Belediye binasına ırkçıların sembol bayrağının dikilmesini "oldukça üzücü" ve "mide bulandırıcı" olarak değerlendiren Dronjak, bayrağın sabah fark edilerek hemen indirildiğini söyledi.

Dronjak, Huddinge'de demokrasinin kalbine suikast yapıldığını dile getirdi. Stockholm Emniyet Müdürlüğü ise yazılı açıklamayla Nazi bayrağının Huddinge Belediyesi dışında Stockholm'ün 2 bölgesinde de dalgalandırıldığını duyurdu.

Açıklamada, Stockholm'ün Tyresö ve Centralbron bölgelerinde bulunan iki resmi binanın direklerine Nazi bayrağı çekildiği belirtilirken, olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi. 

FAŞİST PARTİLER YÜKSELİŞTE

Emperyalizmin dünyada yaşadığı ideolojik-siyasi krizin etkisiyle Avrupa'da aşırı sağcı hareketlerin yükselişi dikkat çekiyor. Almanya'da yapılan son seçimlerde ırkçı AfD ve İtalya'da da popülist 5 Yıldız ile aşırı sağcı Lig ve İtalya'nın Kardeşleri hareketlerinin yüksek oy oranları faşizan odakların yükselişine örnek gösterilebilir.