Hindistan'da kaplan sayısı 3'te 1 oranında arttı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 2014’te 2226 olan kaplan sayısının 2018’de 2967’ye çıktığını söyledi. Mori, “Hindistan dünyada kaplanların en büyük ve en güvenli habitatlarından biri haline geldi. Bu sonuç tüm Hindistanlıları, tüm doğaseverleri mutlu edecek” dedi.29-07-2019 19:20

Hindistan’da kaplan nüfusunun 3000’e çıktığı açıklandı. Bu sayı, 4 yıl öncesine göre 3’te 1 artış olduğunu gösteriyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 4 yılda bir yapılan ve yarım milyon metrekarelik bir alanı (Türkiye’nin yüzölçümümün yaklaşık üçte ikisi) kapsayan sayımın sonuçlarını açıklayan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 2014’te 2226 olan kaplan sayısının 2018’de 2967’ye çıktığını söyledi. Mori, “Hindistan dünyada kaplanların en büyük ve en güvenli habitatlarından biri haline geldi. Bu sonuç tüm Hindistanlıları, tüm doğaseverleri mutlu edecek” dedi. Modi, 9 yıl önce St. Petersburg’da yapılan bir zirvede Hindistan’daki kaplan nüfusunun 2022’ye kadar iki katına çıkarılması taahhüdünde bulunduklarını anımsatarak “Bu hedefe 4 yıl erken ulaştık” dedi.

KATLİAM YILLARI

Gözlemciler, sonuçların hayvan koruma çabaları açısından büyük bir başarı olduğuna dikkat çekerken, 1875 ve 1925 yılları arasında Hindistan’da 80 bin kaplanın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Kaplanları avlamanın yaygın olduğu bu dönemde, krallar ve diğer yöneticilerin tüfek, mızrak, ağ, tuzak ve zehirle binlerce kaplanı öldürdüğü biliniyor. Bunun sonucu olarak 1960’larda ülkedeki kaplan nüfusu hatrı sayılır oranda azaldı. Daha sonra kaplan avı yasaklandı ve nüfusu artırmak için koruma projeleri başlatıldı. 1972’de çıkarılan bir yasayla “sorunlu hayvanların” tehlike arz ettiği durumlarda bile öldürülmeleri yasaklandı. Kaplanların korunması için çok sayıda bekçi görevlendirilirken, bu hayvanların yaşadığı koruma alanlarında koşullar iyileştirildi. Bu önlemler sonuç verdi ve 2006’dan itibaren kaplan nüfusu artmaya başladı.

UZMANLARDAN UYARI

Ancak uzmanlar, Hindistan’da çok fazla kaplan ve çok az orman olduğuna dikkat çekerek kaplanlarla insanların iç içe yaşamaya başlamasından kaynaklanan sorunların önüne geçebilmek için yeni koruma alanları oluşturulması gerektiğini söylüyor. Bir araştırmaya göre, kaplanlar Hindistan’ın potansiyel hayvan habitatlarının sadece yüzde 10’unda ürüyor ve yaşıyor. Bu ormanlık alanlardaki hayvan nüfusu yoğunluğu nedeniyle kaplanlar yiyecek bulmak için çevredeki köylere iniyor. Uzmanlar koruma alanlarının artırılmaması durumunda kaplanlarla insanlar arasındaki sorunların büyüyeceğine dikkat çekiyor.