Hindistan'da binlerce kişi toplu cinsel saldırıya uğradıktan sonra katledilen kadın için sokağa döküldü

Hindistan'da binlerce kişi, toplu cinsel saldırıya maruz bırakılıp öldürülen kadın için sokağa çıkarak karakol önünde adalet talep etti.02-12-2019 15:01

Geçen hafta Hindistan'da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra yakılarak öldürülen kadın için binlerce kişi karakolun önünde toplanarak adalet talebinde bulundu. 

BBC'nin haberine göre, başlatılan soruşturma kapsamında dört erkek gözaltına alındı. Erkeklerden ikisinin ailesi, suçlu bulunmaları durumunda oğullarının cezalandırılması çağrısında bulundu.

The Press Trust of India’ya konuşan annelerden biri “Ne ceza gerekiyorsa verilsin. Benim de kızım var” dedi.

BİNLERCE KİŞİ KARAKOLUN ÖNÜNDE TOPLANDI

Cinsel saldırının yaşandığı mahallenin karakolunda çalışan üç polis, kadının kaybolduğunun bildirilmesinin ardından yeterince hızlı harekete geçmedikleri gerekçesiyle açığa alındı.

Kadının, Ulusal Kadın Komisyonu’na konuşan yakınları, polislerin kadının sevgilisine kaçmış olabileceğini ima ettiğini aktardı.

Yaşananlara tepki gösteren binlerce kişi cumartesi günü (30 Kasım) pek çok kentte sokağa çıkarak, eylem düzenledi.

Haydarabad’ta da saldırının gerçekleştiği mahalledeki polis karakolu önünde toplanan binlerce kişi, faillerden hesap sorulmasını istedi. Polis protestocuları sopayla dağıtmaya çalıştı.

Kadının yaşadığı Şamşabat mahallesine girişleri kapatan eylemciler, “Medyayı, polisi ve yabancıları istemiyoruz. İcraat ve adalet istiyoruz” pankartları taşıdı.

Eylemler pazar günü de devam etti.

Kadının ailesi de siyasetçilerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen ziyaret taleplerini reddederek yetkilileri bu tür vakalara karşı harekete geçmeye çağırdı.

'KONUŞMAKTAN FAZLASINI YAPMALIYIZ'

Ana muhalefetteki Kongre Partisi Genel Sekreteri Priyanka Gandhi Vadra, “Toplum olarak bu tür korkunç olaylar karşısında konuşmaktan fazlasını yapmalıyız. Zihinlerimiz kadınların her gün karşı karşıya kaldığı vahşeti reddedecek şekilde sarsılmalı” dedi.

Başbakan Narendra Modi ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.