Hindistan ve Bangladeş'teki Amphan Kasırgası'nda ölü sayısı 24'e yükseldi

Hindistan ve Bangladeş'te etkili olan Amphan Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e yükseldi. Kasırga sebebiyle, 1 milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı.21-05-2020 11:07

Hindistan ve Bangladeş'in kıyı kesimlerinde etkili olan Amphan Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e yükseldi.

Hint basınındaki haberlere göre, Bengal Körfezi'nde oluşan ve hızı saatte 185 kilometreye kadar ulaşan Amphan Kasırgası'nda çok sayıda ev ve ekili alan zarar görürken, ağaçlar köklerinden söküldü.

BATI BENGAL'DE 12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Hindistan'ın Batı Bengal eyaleti Başbakanı Mamata Banerjee, yaptığı açıklamada, eyalette felaket nedeniyle 12 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Banerjee, kasırganın eyalet genelinde ne kadar hasara yol açtığının hesaplanmasının şimdilik güç olduğunu ifade ederek, "Üç krizle karşı karşıyayız. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19), evlerine dönmekte olan binlerce göçmen işçi ve şimdi de kasırga." dedi. Odişa eyaletinde de 2 kişi yaşamını yitirdi.

Batı Bengal'de 500 bin, Odişa'da ise 100 binin üzerinde kişi barınaklara yerleştirildi.

Kalküta eyaletinde bir okulun çatısı şiddetli rüzgar dolayısıyla uçtu. 

Kalkütalı taksi şoförü Cavid Han, yaptığı açıklamada, "Daha önce böyle bir şey görmedik veya işitmedik. Pencereler sarsıldı, ev sallandı, dışarıda ağaçların bazıları yerlerinden söküldü. Öleceğimizi düşündük" dedi.

1 MİLYON KİŞİ ELEKTRİKSİZ KALDI

Bangladeşli yetkililerse kasırgada şu ana dek 10 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. 

Yetkililer, yaklaşık 1 milyon kişinin elektriksiz kaldığını kaydetti.