Hilal Kaplan çocuk istismarını savundu: ‘İstismarcı demeyi bırakın’

AA'nın, "Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” haberinin ardından Sabah’ın gerici yazarı Hilal Kaplan da aşta evliliği savunarak 'erken evlilik mağduru' kavramını kullandı.21-04-2020 15:09

Sabah gazetesinin ‘Pelikancı’ olarak bilinen gerici yazarı Hilal Kaplan, da AA'nın ardından cinsel istismarcı’ kavramına karşı çıktı ve Türkiye’de “erken evlilik mağduriyetinin yaşadığını” iddia etti.

Kaplan bugünkü köşesinde, “Türk Ceza Kanunu'nda 15 yaşındakilerin evlilik öncesi beraber olmasını suç sayan bir yasa veya ergen hamileliğini önleyen bir tedbir yok” diyen Kaplan, “iki genç evlenerek bu ‘hatayı’ işliyorsa bunun suç kapsamında değerlendirildiğini” iddia etti. Kaplan, “Cumhur İttifakı'nın kanun mağduru insanlarımıza bir kereye mahsus af getirmesi ve yapılan hatayı telafi etme teşebbüsü söz konusu olduğu anda İYİ Parti ve CHP, maalesef 'cinsel istismarcıları bırakacaklar' diye ortalığı ayağa kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

Kaplan yazısının son bölümünde şunları kaydetti:

'YAFTALAMAYI BIRAKIN'

“(…) gençlerin ‘birbirimizi sevip kaçtık’ demesine bakılmadan söz konusu erkek hapse atılır oldu. Bu sorundan mağdur aile nüfusunun yaklaşık 30 bin olduğu söyleniyor.

Kamuoyunda ‘erken evlilik mağduru’ olarak bilinen bu aileleri 'cinsel istismarcı' diyerek yaftalamayı bir kenara bırakın ve onlara kulak verin. Muhalefete çağrım, Meclisimiz açıldığında bu garabete artık bir son vermeleri ya da en azından gölge etmemeleridir.”

AA'NIN HABERİ

Kaplan’ın yazısı, iktidara yakın medya organlarında çocuk yaşta evlilikleri ‘meşru’ göstermeye çalışan ilk girişim değil.

AKP-MHP ortaklığıyla yasalaşan ‘İnfaz düzenlemesi’nin ‘çocuk istismarına af getireceği’nin tartışıldığı günlerde, Anadolu Ajansı (AA) 16 Nisan tarihli haberinde kullandığı ifadelerle tepki çekmişti.

AA, söz konusu haberde “Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” başlığını kullanmıştı.

AA tarafından servis edilen bu haber, sosyal medyada yurttaşlar tarafından “Affı meşrulaştırmaya dönük algı çalışması” olarak değerlendirilmişti.

AKP DAHA ÖNCE DE 'AF YASASINI' GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Türkiye'de ‘cinsel istismar suçunu işleyenlere af’ tartışması, 2016 yılında da gündeme gelmişti.

İktidar partisi AKP, çocuk yaşta evliliklerde ‘rıza’ ölçüsüyle yaklaşmayı önermiş ve ‘rızanın olduğu evliliklerde mağduriyeti giderme’ iddiasıyla hazırladığı önergeyi Meclis’e sunmuştu.

Toplumun geniş kesimleri ve muhalefet partilerinden gelen tepkiler üzerine, AKP bu düzenlemeden vazgeçti. Ancak son gelişmelerin de gösterdiği üzere bu tip bir ‘af hevesi’ AKP’nin gündeminden hiç çıkmadı.