‘Hiçbir yere gitmiyoruz’ demişti: Kaz Dağları’nı talan eden şirketin müdürü görevden alındı

“Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil, Kaz Dağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz” diyen Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü Ahmet Şentürk'ün görevine son verildi.02-06-2021 08:59

Kaz Dağları'nda 350 bin ağacı katlederek maden çalışmaları yapmayı planlayan Kanadalı Alamos Gold şirketinin Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün görevine 31 Mayıs itibarıyla son verildi.

Sözcü’den Çiğdem Toker’in yazısına göre Şentürk, geçen yıl kasım ayında, iki yıllığına yönetim kurulu üyesi, bir yıllığına da başkanvekili olarak seçilmişti ancak koltukta sadece altı ay kalabildi. Şirketle ‘'karşılıklı anlaşarak yolları ayırdıklarını’' belirten Şentürk, son aylardaki tartışmaların bu kararda etkili olmadığını, bunun ‘'profesyonel bir karar'’ olduğunu ifade etti. 

'HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ' DEMİŞTİ

Şentürk, mart ayındaki bir söyleşide Kaz Dağları’ndaki altın madenini çıkarmak için 30 yıl beklediklerini belirterek, protestolar nedeniyle sürecin uzaması için “Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil, Kaz Dağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz” demişti. 

Şentürk, bölgedeki ağaç katliamından sonra altın madeni çalışmalarının durdurulması için başlayan ve 425 gün boyunca devam eden ‘'Su ve Vicdan Nöbeti’'ni de şöyle değerlendirmişti: 

“Su ve Vicdan Nöbeti vesaire falan filan. Herkes her şeyi yapma hakkına sahiptir. Gelir çadırını kurar. 400 gün mü ne beklediler. İstediği kadar beklesin, Herkesin gösteri yapma hakkı var. Konser verilebilir. Bunlara farklı anlamlar yüklemem. Biz madenciyiz, sabırlıyız. Bizim madenimiz 30 milyon yıl bekledi, 30 yıldır bekliyoruz madeni açmak için. Üç-beş ay daha bekleriz sorun değil.”