Hendek'te tarım işçilerine örf ve adetlere göre çalışma saati!

Sakarya'nın Hendek Kaymakamlığı, ilçedeki tarım işçilerine yönelik "örf ve adet"lere dönük bir uygulama başlattı.06-07-2019 12:24

İleri Haber

Sakarya'nın Hendek Kaymakamlığı, internet sitesinde ilçedeki mevsimlik tarım işçilerinin çalışma saatlerine yönelik bir açıklama yayınladı.

Söz konusu açıklamada, mevsimlik işçilerin çalışma saatleri, "örf ve adetlere yönelik" olarak 10,5 saatlik çalışma saati  uygulamasını getirdi. 

Aynı açıklamaya göre, işçilerin günlük ücret limitinin de belirlenirken, 1,5 saatlik istirahatla birlikte işçiler sabah 07.00'de işbaşı yaparken 19.00'da iş bırakacak.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

26 Mart 2010 tarih ve 27531 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/6 sayılı "Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi" ile ilgili genelge gereği oluşturulan "Sakarya İli Hendek İlçesi Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu", Kaymakam Orhan BURHAN Başkanlığında,  ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerinin katılımı ile 02.07.2019 Salı günü saat 11.00 da Kaymakamlık Toplantı Salonunda toplandı.

Toplantıda konuşma yapan Kaymakamız Orhan BURHAN, “İşçilerin ve ilçe halkının birbirinin emek ve işine duydukları ihtiyaç, kardeşlik ve dayanışma bilincini güçlendirmeye yönelik olarak konuyla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, yürütülmesi gereken faaliyetlerin izlenmesi, uygulama sırasında doğabilecek sorunlara çözüm üretilmesi ve bir veri tabanı oluşturulması amacıyla toplandık. İşçilerin ihtiyaç duyduğu insani asgari ihtiyaçların karşılanması ve ilçemiz uzak veya yakın fark etmeksizin tüm mahallelerimizde mahallelerinde gerekli önlemlerin alınması için kamu kurum ve kuruluşlar ile muhtarlarımız olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir.” şeklinde konuştu. Toplantıda, kurumların yapacakları iş ve işlemler ile bu konudaki yaşanan/yaşanacak olası uyuşmazlıklarda tereddütlerin kaldırılması için tarımda iş aracılığı yönetmeliğinin 4857 sayılı iş kanununun 39. maddesinde belirtilen "işçilerin kazançlarının(yevmiyelerinin) günlük asgari 85,00 TL olarak belirlenmesine, fındık toplamaya, örf ve adetlere göre sabah 07.00'da başlanmasına ve akşam 19.00'da sona ermesine, ancak, işçilerin günlük ihtiyaç ve istirahat için toplam en az 1,5 saat istirahat molası verilmesine karar verilmiştir.