HDP'yi hedef alan ırkçı sorular iptal edildi

Denizli'de Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine finallerde iki skandal soru yöneltti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü birinci sınıflarda final dönemi sorusu olarak öğrencilerin karşısına önce “Türk savcılığı ülkenin üst mahkemesinden hangi Kürt yanlısı ana muhalefet partisinin yasaklanmasını istedi” sorusu çıktı.13-06-2021 17:18

Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi iktisat bölümü öğrencilerine bahar dönemi finallerinde iki skandal soru yöneltti. Sorularda, savcılığın hangi makamdan ‘Kürt yanlısı muhalefet partisini kapatması istediği' ve hangi parti olduğu soruldu. Üniversiteden konuya ilişkin yapılan açıklamada, soruların iptal edildiği ve inceleme başlatıldığı bildirildi.

Denizli'de Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine finallerde iki skandal soru yöneltti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü birinci sınıflarda final dönemi sorusu olarak öğrencilerin karşısına önce “Türk savcılığı ülkenin üst mahkemesinden hangi Kürt yanlısı ana muhalefet partisinin yasaklanmasını istedi” sorusu çıktı.

Sözcü'den Selami Aydın'ın haberine göre, sorunun yanıt seçenekleri ise sırasıyla İYİ Parti, MHP, HDP, Saadet Partisi ve AKP olarak gösterildi.

Bir diğer soruda ise hangi kurumun Kürt yanlısı muhalefet partisini yasaklayabileceği soruldu. Cevaplarda Yargı Uyuşmazlıkları Mahkemesi, HSK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay seçenekleri yer aldı.

‘TOPLUMU BÖLEREK YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Denizli'de CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum soruların derslerle ilgili olmadığını, eğitimin siyasete alet edildiğini ifade ederek; “Hükümet bölücü, ayrıştırıcı düşüncesinin tohumlarını hayatımızın her alanında ekmeye çalışıyor. Toplumu bölerek, kutuplaştırarak iktidarlarının devamını sağlamaya çalışıyor. Hangi parti ya da etnik grup olursa olsun, ilgisiz bir sınav içinde yer almamalıydı. Zaten ekonomik sıkıntılar ve salgın nedeniyle gergin durumdaki toplumu daha da öfkelendirmenin kimseye faydası olmaz. Bunu her yerde her fırsatta yapıyorlar. Bugün üniversitede bir sınav sorusunda karşımıza çıktı. Sevgisiz, hoşgörüsüz, anlayışsız, empati yoksunu bu anlayışı kabul etmiyoruz. Binlerce yıldır kardeşçe birlikte yaşamış bu toplumu kendi siyasi rantları için ayrıştırma düşüncesinde olanlar dün başaramadılar bu gün de başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

HDP: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

HDP Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü Salim Kaplan ise suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek “Bu sorunun pedagojiyle alakası yoktur ve öyle izah edilemez. Bu mümkün değil. Sorunun kendisi, ceza hukuku açısından ‘halkı kin ve düşmanlığı sevk etmek’ suçu taşımaktadır” dedi.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA

Pamukkale Üniversitesi, kamuoyundan büyük tepki çeken sınav sorularına ilişkin açıklama yaptı. Üniversiteden yapılan açıklamada,  “Ulusal basına yansıyan ve PAÜ İİBF İktisat Bölümü öğrencilerine bahar dönemi finallerinde yöneltilen iki soru iptal edilmiş olup, gerekli tahkikat ve incelemeler başlatılmıştır. Pamukkale Üniversitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin milli birlik ve beraberlik ile bölünmez bütünlüğü hususlarındaki duruşumuz her daim bellidir” ifadeleri kullanıldı.