HDP'ye yönelik ev baskınları: 30 kişi gözaltında

Mardin, Şırnak ve İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP’li belediye meclis üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.15-08-2019 13:11

Birçok şehirde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine yönelik ev baskınları yapıldı. Mardin, Şırnak ve İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP’li belediye meclis üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin ve Savur ilçelerinde sabah saatlerinde çok sayıda eve polislerce baskın düzenlendi. Evlerde arama yapan polislerin, çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Savur’da HDP üyesi Hatip Öncü ile babası Ferhat Öncü, Kızıltepe’de de HDP üyeleri Hamza Ağırman, Abdulkadir Tatı ve Faysal Taş gözaltına alındı. Kentin Nusaybin ilçesinde ise belediye meclisi üyesi Zeynep Sevlüş ile HDP üyesi Erhan Mutlu’nun gözaltına alındığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Mutlu’nun evine yapılan baskında polisin kapıyı açmak için silah kullandığı berlitildi. Gözaltına alınanların Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü aktarıldı.

İDİL BELEDİYE MECLİS ÜYESİ DE GÖZALTINDA

Polis baskınlarının yapıldığı Şırnak ile İdil ilçesinde de çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında İdil Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Eraslan’ın olduğu belirtildi.

İZMİR'DE 13 GÖZALTI

Ev baskınlarının bir diğer adresi ise İzmir oldu. S

Sabah saatlerinde birçok adrese polislerce baskın düzenlenirken, aralarında HDP Narlıdere ilçe eşbaşkanı Mehmet Gül’ün de bulunduğu 13 kişi “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.