HDP'ye 6 şehirde operasyon: 49 gözaltı

HDP'ye 6 şehirde düzenlenen operasyonlarda 49 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında HDP yöneticileri de bulunuyor.06-10-2018 16:01

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyelerine yönelik bugün de operasyon düzenlendi. 6 kentte bu sabah yapılan eş zamanlı operasyonda 49 kişi gözaltına alındı.

HDP BATMAN EŞBAŞKANI TOĞUÇ GÖZALTINA ALINDI 

Batman'da evlere düzenlenen baskınlarda aralarında HDP Batman İl Eşbaşkanı Nizamettin Toğuç’un da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Urfa’da da HDP yöneticisi Mahmut Kılıç gözaltına alındı. 

Batman'da bu sabaha karşı polisler tarafından birçok eve baskınlar düzenlendi. Evlerde arama yapıldıktan sonra aralarında HDP Batman İl Eşbaşkanı Nizamettin Toğuç'un da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. 

8 kişi, Batman Emniyet Müdürlüğüne götürülürken, gözaltı gerekçesi konusunda bilgi alınamadı. Öte yandan dosyaya gizlilik kararı konulduğu ve avukatlar görüşmesi için de görüş yasağı konulduğu belirtildi. 

URFA’DA HDP YÖNETİCİSİ GÖZALTINA ALINDI

HDP Urfa İl Örgütü yöneticisi Mahmut Kılıç, Haliliye ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki evine bu sabah saatlerinde polis baskını yapıldı. Evde ve kendisine ait aracında yapılan aramanın ardından Kılıç gözaltına alındı. Evde bulunan aile üyelerine ait bilgisayar ve cep telefonlarına da polislerce el konuldu. Kılıç’ın gözaltı gerekçesi öğrenilemezken, TEM Şube’ye götürüldüğü öğrenildi.

Yine ilçenin Karaotlak (Karamezra) Mahallesi'nde bu sabah jandarmanın yaptığı ev baskınında Resul Şeker isimli bir genç gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenilen genç, götürüldüğü İlçe Jandarma Komutanlığı'nda, Urfa'ya götürülmek üzere TEM Şube polislerine teslim edildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre operasyonlara ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 6 ilde bugün eş zamanlı operasyon yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Batman'da yapılan operasyonda aralarında HDP İl Başkanı Nizamettin Toğuç’un da bulunduğu 8, Ağrı'da 25, Ankara'da 5, Muş'ta 1, Mardin'de 1, Urfa'da 9 olmak üzere toplam 49 şahıs gözaltına alınmıştır. Böylelikle son iki günde güvenlik güçlerince PKK/KCK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda toplam 137 şahıs yakalanmıştır.”