HDP'nin raporuna göre 2021'de 76 kişi ekonomik nedenlerle yaşamına son verdi

HDP'nin raporuna göre 2021'de 76 kişi ekonomik nedenlerle yaşamına son verdi

HDP tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na sunulan raporda, 2021 yılında emek alanına ilişkin gündemler ve hak ihlallerine yer verildi. Rapora göre ekonomik nedenlerden ötürü en az 104 intihar girişimi sonucunda 76 kişi hayatını kaybetti.

HDP Emek Komisyonu, 1 Ocak-30 Ekim tarihlerini kapsayan 'Emek alanına ilişkin gündem ve hak ihlalleri' başlıklı 514 sayfalık bir rapor hazırladı. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmeleri sırasında Bakanı Vedat Bilgin’e sundu.

Raporda, emek alanında yaşanan hak ihlallerine, iş cinayetlerine ve verilen mücadeleye ilişkin veriler yer aldı. Türkiye geneli farklı alanlarda çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkarın işçilerin yanı sıra, işçilerin yapmış oldukları grevlerdeki veriler de raporda yer aldı.

Söz konusu raporda iktidar ve muhalefet partileri tarafından emek alanına dair yapılan açıklamalar da yer alırken, ayrıca enflasyon ve yoksulluk rakamlarına vurgu yapılarak Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasındaki sıralamada çok geride olduğu belirtildi.

GÜNLÜK RAPOR

Raporda, gün gün verilen bilgiler ışığında 1 Ocak-30 Ekim tarihleri arasında yaşanan hak ihlalleri ve grevlere dair şu veriler yer aldı:

- İşçiler tarafından 60 kez grev kararı alınmış, alınan 60 grevin 18’si gerçekleşmiştir.

- En az 99 kez emekçiler tarafından düzenlenen basın açıklaması, protesto vb. eylemler kolluk güçleri tarafından müdahale edilerek izin verilmemiştir. Bu müdahaleler sırasında bin 460 işçi gözaltına alınmıştır.

- İSİG tarafından hazırlanan raporlara göre bin 847 işçi iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirmişti.

- 1 Ocak-30 Ekim 2021 tarihleri arasında ekonomik nedenlerden ötürü en az 104 intihar girişimi sonucunda 76 yurttaş hayatını kaybetmiştir.

- İhmaller sonucunda en az 1436 işçi yaralanmıştır.

- Emekçilere dönük en az bin 801 hak ihlali yaşanmıştır.

- Uzun süre devam şeklide her ay ortalama 19 işçi eylemi gerçekleştir.