‘HDP’nin kararı Demirtaş’

HDP’de baskın seçime yönelik Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı büyük oranda kesinlik kazanırken, CHP’nin gündeme getirdiği “sıfır baraj ittifakına” da yeşil ışık yakıldı.25-04-2018 07:31

HDP’de CHP’nin gündeme getirdiği “sıfır baraj ittifakına” yeşil ışık yakılırken, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının büyük oranda kesinlik kazandığı iddia edildi. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın kulis haberine göre, Demirtaş’ın adaylığının engellenmesi ihtimali üzerine HDP’nin en büyük bileşeni olan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Meclis’te grup kurup ikinci bir aday çıkarma formülü de gündeme geldi. Ancak hukuki olarak Demirtaş’ın adaylığının engellenemeyeceği yönünde yapılan değerlendirmeler üzerine bu formülden vazgeçildi. Son kararın bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısının ardından netlik kazanması bekleniyor.

ADAYLIĞIN ÖNÜNDE BİR ENGEL BULUNMUYOR

Edinilen bilgiye göre Demirtaş’ın durumuyla ilgili yapılan hukuki değerlendirmede Demirtaş’ın adaylığının önünde bir engel olmadığı ifade ediliyor. Edirne Cezaevinde bulunan ve 30 Nisan’da karar duruşmasına çıkacak Demirtaş’ın burada ceza alması durumunda dahi seçimlere katılmasında engel olmadığı belirtiliyor. Olası bir cezanın kesinlik kazanmasının 24 Haziran sonrasına kalabileceği yorumu da yapılıyor. Bu ortamda risk alınarak Demirtaş’ın aday olması görüşü öne çıkıyor.

‘SIFIR BARAJ’A YEŞİL IŞIK

HDP MYK’de CHP’nin gündeme getirdiği ve diğer muhalefet partilerinde de tartışılan ‘sıfır baraj ittifakı’na yönelik değerlendirmeler de yapıldı. MYK’da üzerinde çalışılan sıfır baraja yönelik bir simülasyona göre, muhalefet partilerinin sıfır baraj ittifakı kapsamında hareket etmeleri durumunda muhalefet, 600 sandalyeden oluşan parlamentoda 320-330 sandalyeyi alarak Meclis’te çoğunluğa sahip oluyor. HDP MYK’da sıfır baraj ittifakına destek verilmesi yönünde karar çıktı.

KADINLARA ADAYLIK ÇAĞRISI

Öte yandan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, partisinin Kadın Meclisi toplantısında, kadınlara HDP’den aday adayı olmaları çağrısı yaptı.