HDP’nin ittifaka yorumu: Şirket evliliği gibi

HDP, AKP ve MHP ittifakının düzenleyen yasa önerisine ‘HDP’yi sandıkta bitiremeyenler, seçim kanunuyla bitirmeye çalışıyor’ şeklinde tepki gösterdi.23-02-2018 07:25

AKP ve MHP ittifakına yönelik iki partinin ortaklaşa TBMM Başkanlığı’na sunduğu tasarıda seçim yasası ve seçim güvenliğine ilişkin yapılması öngörülen düzenlemelere HDP tepki gösterdi. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “HDP’liler, CHP’liler seçimde birlikte hareket edecekler. Resmen ittifak yaparlar mı, yaparlarsa dürüstlük olur, ahlaki olur” açıklaması ve ittifak yasasına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

‘TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ’

“Bugünden Cumhurbaşkanlığı seçiminin fay hattını, yol haritasını belirlemek son derece operasyonel bir siyaset tarzıdır. Sosyolojik gerçeklikten ve Türkiye’nin içinden geçtiği olağanüstü koşullardan yalıtılmış bir tutumdur. Toplum mühendisliğidir. Her parti kiminle ittifak yapacağına kendisi karar verir. Bize bu sistemi pazarlarken koalisyon devri bitecek diyerek ve istikrarın ancak tek partiyle olacağını söyleyerek sundular. Oysa şimdi bunun telaşına düşmüş durumdalar. Kendileri bunun kararını verebilirler.”

‘ŞİRKET EVLİLİĞİ GİBİ’

“AKP ile MHP zaten son derece benzer bir pozisyona geldi. Dolayısıyla şirket evliliği gibi formülleri de konuşabilirler. Bizim adımıza, bizim duracağımız yeri belirleyecek talimatlar, planlamalar içerisine girmesinler. Biz kiminle, hangi eksende buluşacağımızı biliriz. HDP içinde birincil referans demokrasi ve barıştır. Dolayısıyla demokratikleşme sürecini sağlayabilecek, toplumsal barışı inşa edebilecek her türlü ilişkiye gireriz. Birilerinin talimat ya da provokatif cümleleriyle rota çizmeyiz. Herkes kendi tercihini kendisi yapar. Türkiye’yi iki kutuplu bir ortama sürüklemek istiyorlar. Toplumu kutuplaştırarak iki partili sistemi kurmaya çalışıyorlar. Bunun farkındayız.”

‘SANDIKTA BİTİREMEYENLER, YASAYLA BİTİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Cumhuriyet’in haberine göre “HDP’yi sandıkta, sokakta bitiremeyenler, yargı operasyonlarıyla ve seçim kanunu düzenlemeleriyle bitirmeye çalışıyorlar” diyen Bilgen şöyle devam etti: “Ancak bu oyunun ters tepme ihtimali son derece yüksek. Bizim üzerimizden karşı bloğu da dizayn etmeye çalışıyorlar. CHP’yi korkutuyor. Burada Kürt seçmeni kazanmaya çalışan bir tercih yok. Kürt seçmeni kazanamayacağı için ‘Bana yaramayan, öbür blokta bana zarar vermesin’ stratejisidir.”