HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş mı?

HDP’de eski Eş Başkan Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi ve bunun erkenden ilan edilmesi gerektiği konuşuldu.13-04-2018 06:29

HDP’de geçen hafta sonu yapılan Parti Meclisi (PM), ardından da Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında partinin seçimlere yönelik stratejiler ele alınmıştı. Parti içindeki ağırlıklı görüş, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayını bir an önce kamuoyuna ilan etmesi yönünde.

‘BU UMUDU ANCAK DEMİRTAŞ VEREBİLİR’

Kulislerde HDP’nin yeni bir hamle yapması, OHAL nedeniyle baskı altındaki topluma yeni bir umudun verilmesi gerektiği, bu umudu da ancak tutuklu durumdaki eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın verebileceği konuşuluyor. Demirtaş’ın cezaevinde olsa bile toplumda büyük bir karşılığının olduğu ve HDP’nin oy oranını 7 Haziran’ın ötesine taşıyabileceği görüşleri dile getiriliyor.

16 NİSAN’DAKİ DURUŞMADA CEZA ÇIKABİLİR

Parti içinde Demirtaş’ın 16 Nisan’da İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında ceza gelebileceği, böylece olası adaylığının önünün erkenden kesilmek istendiği yorumları da yapılıyor. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nun haberine göre bazı partililer ise, Demirtaş’ın aday olması durumunda bölgedeki seçmenin tepkisini çekmemek için ceza verilmeyeceği görüşünü dile getiriyor.