HDP’nin başkan adayı netleşti

HDP’nin TBMM Başkanlığı için göstereceği aday belli oldu.07-11-2017 07:13

TBMM Başkanlığı seçimi için önümüzdeki hafta resmi başvuru süreci başlarken, HDP’nin adayı netleşti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre HDP, 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu olan HDP Hakkâri Milletvekili Selma Irmak’ı aday gösterecek. Irmak’ın adaylık başvurusunun gelecek hafta başında resmen yapılacağı belirtildi. Bir yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Irmak’ın geçen hafta “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verilmişti.

Parlamentonun 10 üyesinin hâlâ tutuklu olmasına karşın TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da bugüne kadar bu konuda hiçbir adım atmaması muhalefetin tarafından eleştiriliyor. Tutuklu bir milletvekilini aday gösterilmesiyle HDP, bir yılı aşkın süredir tutuklu olan milletvekillerinin durumuna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

CHP’DE BERBEROĞLU GÜNDEMDE

CHP kulislerinde tutuklu Enis Berberoğlu’nun TBMM Başkanlığı için aday gösterilmesi yönünde önerinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iletildiği belirtiliyor. Öte yandan CHP içinde İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’in de aday gösterilebileceği konuşuluyor.